Home / Zdrowie / Od 2018 roku elektroniczne paragony także dla pacjentów
kasa

Od 2018 roku elektroniczne paragony także dla pacjentów

Paragony fiskalne są dokumentami, które przedsiębiorcy muszą wydawać klientom indywidualnym. Zgodnie z funkcjonującymi przepisami, obowiązek ten dotyczy także szerokiego grona lekarzy. A od 2018 roku ma dojść do sporych zmian w sposobie prowadzenia ewidencji. W przyszłości pacjenci korzystający z usług prywatnych gabinetów lekarskich będą mogli poprosić o e-paragony fiskalne.

Na początku przyszłego roku mają zacząć obowiązywać nowe regulacje w sprawie kas rejestrujących. I co najważniejsze, przepisy te wprowadzą w Polsce system fiskalizacji online. W rezultacie, od 2018 roku urządzenia stosowane do rejestrowania obrotu zaczną stale współpracować z serwerami Ministerstwa Finansów. Poza tym, istotną funkcjonalnością wszystkich kas online będzie opcja wystawiania paragonów w 2 formach – papierowej i elektronicznej – oraz możliwość wymiany danych z terminalami płatniczymi. Jak te zmiany wpłyną na pracę gabinetów lekarskich? Co na nowym systemie fiskalizacji zyskają pacjenci?

Kasy do przesyłania e-paragonów fiskalnych

Zgodnie z zapowiedziami ustawodawcy, nowy system fiskalizacji ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Od tego momentu również w gabinetach lekarskich zaczną się pojawiać kasy rejestrujące, które będą pracowały w trybie online. W praktyce ma to polegać na tym, że w przyszłości wszystkie urządzenia fiskalne zapewnią przesyłanie wielu danych do centralnego repozytorium Ministerstwa Finansów. Dzięki temu urzędnicy zyskają nowoczesne narzędzie do monitorowania działań podejmowanych przez krajowych podatników. Co więcej, nowe rozwiązania prawne i technologiczne pozwolą na realizowanie i przesyłanie paragonów online.

Elektroniczne dokumenty fiskalne będą dodatkową formą dowodów sprzedaży. Innymi słowy, w przyszłości przedsiębiorcy nie przestaną wydawać papierowych paragonów. Jeżeli jednak osoba korzystająca z usług danej działalności poprosi o zrealizowanie dokumentu elektronicznego, obowiązkiem podatnika będzie wystawienie i przesłanie dodatkowego dowodu sprzedaży. Warto także podkreślić, że na realizowanie e-paragonów fiskalnych pozwolą jedynie kasy rejestrujące online.

Płatności elektroniczne w gabinetach lekarskich

Współpraca kas fiskalnych z terminalami płatniczymi nie będzie nowością w systemie online. Również we współczesnych gabinetach lekarskich można spotkać rozwiązania technologiczne, które pozwalają na opłacenie usługi za pomocą karty. Jednakże, nowe regulacje prawne mają wpłynąć na zwiększenie roli obrotu bezgotówkowego w Polsce. A będzie to możliwe dzięki temu, że wszystkie kasy fiskalne online, a nie tylko wybrane modele, zagwarantują płynną wymianę danych z terminalami do kart. W rezultacie, w przyszłości każda działalność medyczna będzie mogła zaoferować pacjentom dokonanie płatności także w formie elektronicznej.

Przygotowania do nowego systemu fiskalizacji

Z punktu widzenia polskich podatników najważniejsze wydaje się to, że nowe rozwiązania systemowe wymuszą na nich wymianę obecnych urządzeń fiskalnych. Przepisy mają również zdefiniować to, jak w przyszłości będzie przebiegał wspomniany proces. Zgodnie z ostatnim projektem nowych regulacji prawnych, o terminie wymiany dotychczasowej kasy rejestrującej zdecyduje to, kiedy skończy się jej homologacja.

Czy w związku z tym polscy przedsiębiorcy, także ci reprezentujący branżę medyczną, mogą obecnie jedynie czekać na to, co przyniesie przyszłość? Niekoniecznie. A wszystko za sprawą urządzeń rejestrujących, które już dziś są przygotowane na zmiany w systemie fiskalizacji. Kasy posiadające certyfikat Online Ready można sprawdzić na tej stronie: https://www.pckf.pl/kasy-fiskalne/online. Są to modele, których, po wprowadzeniu nowych regulacji prawnych, nie będzie trzeba wymieniać. W przypadku kas gotowych na online wystarczające okaże się zmodernizowanie urządzenia, czyli np. wyposażenie go w technologię służącą do realizowania e-paragonów.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz