Home / Zdrowie / Alkoholizm – odtrucia i leczenie
alkohol

Alkoholizm – odtrucia i leczenie

Alkoholizm to problem społeczny, wręcz można go nazwać problemem XXI wieku. Dotyka on nie tylko mężczyzn, ale i kobiety. I to nie jakieś zwykłe „menelki”, ale najczęściej kobiety sukcesu, które świetnie kamuflują swój problem, na przykład gumą miętową odświeżając oddech. Stąd też duże zapotrzebowanie na takie usługi jak odtrucia alkoholowe.

Media i producenci rozpijają społeczeństwo

Wpływ na rozprzestrzenienie się alkoholizmu mają między innymi media, w których królują reklamy napojów alkoholowych. Młodzież jest przekonywana, że piwo to niegroźny napój i warto go pić, aby być cool. Alkohol stał się wręcz niezbędnym elementem kultury młodzieżowej. Obecnie alkoholikami, jak również narkomanami są nawet uczniowie podstawówki. Producenci wyczuli też dobry popyt na wódki smakowe dla kobiet w miniaturowych buteleczkach mieszczących się w damskich torebkach. Zjawisko alkoholizmu jest efektem transformacji gospodarczej. Jest skutkiem tego, że państwo zmniejszyło siłę oddziaływania alkoholowego a zwiększyła się siła oddziaływania producentów trunków w związku z rozwojem kapitalizmu.

Ciekawostka – w ostatnich latach media wylansowały model picia niskoprocentowy. Wykształciła się nowa grupa pijąca piwo i nalewki. Tymczasem dla rozwoju uzależnienia nie mają znaczenia procenty, bo uzależnia sam fakt regularnego sięgania po alkohol w celu np. poprawy nastroju czy ucieczki od problemów.

Wpływ alkoholizmu na zdrowie psychiczne i fizyczne

Alkohol wydaje się działać kojąco i relaksująco na ludzką psychikę. Jednak to tylko pozory, bo trunki wpływają destrukcyjnie na ludzki mózg i ciało. Szczególnie w dłuższym czasie alkohol powoduje nieodwracalne dla zdrowia skutki. Przede wszystkim wódka czy piwo wpływają na centrum koordynacyjne w mózgu, dzięki czemu osoba pod wpływem alkoholu porusza się niezdarnie. Spada też aktywność kory przedczołowej mózgu odpowiedzialnej za racjonalne myślenie i podejmowanie decyzji. Osoba z licznymi procentami we krwi traci również kontrolę nad mięśniami, a tęczówka jej oka traci zdolność reagowania na działanie światła. Trunki odwadniają także organizm, prowadząc do wysuszenia skóry.

Ciekawostka – długotrwałe przyjmowanie alkoholu może również zniszczyć wątrobę. Z kolei zmiany w mózgu prowadzą do utraty poczucia empatii i zaniku uczuć wyższych.

Metody leczenia

Podstawą leczenia jest detoksykacja, czyli detoks od alkoholu. Jeśli szukasz odpowiedniego ośrodka, poszukaj w internecie, wpisując w Google hasło takie jak „odtrucia alkoholowe Wrocław” Odpowiednie ośrodki takie jak odtrucia-alkoholowe-wroclaw.pl/ wykonują również odtrucia pozaalkoholowe.

Detoksykację stosuje się w połączeniu z terapią farmakologiczną i psychologiczną. Detoks nie jest łatwym zadaniem, ponieważ odstawienie alkoholu prowadzi do zespołu abstynencyjnego objawiającego się między innymi drżeniem i bólami mięśni, przyspieszoną akcją serca czy nawet drgawkami padaczkowymi. Odtrucia pozaalkoholowe to na przykład detoks od opioidów, czyli od kodeiny, morfiny i heroiny.

Ciekawostka – PJRATMED oferuje wsparcie i dojazd do pacjentów na wizyty domowe 24 godziny na dobę.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz