Home / Leczenie / Aparat ortodontyczny – czy każdy może go założyć?
uśmiech

Aparat ortodontyczny – czy każdy może go założyć?

Aparat ortodontyczny jest właściwie jedyną skuteczną metodą na wyleczenie wad uzębienia. Proces niwelowania skrzywień zgryzu trwa od kilku miesięcy do nawet kilku lat, a po zdjęciu aparatu następuje okres tzw. retencji. Kiedy należy rozpocząć leczenie i czy każdy pacjent może skorzystać z możliwości ortodoncji?

Pierwsza wizyta u ortodonty, przygotowanie do założenia aparatu, usuwanie ósemek

Na pierwszą wizytę do specjalisty należy udać się z dzieckiem, któremu zaczynają wyrzynać się zęby stałe. Proces ten u każdego dziecka rozpoczyna się w nieco innym momencie życia. Opóźnienia w wyrzynaniu się zębów stałych i nierównomierne wypadanie zębów mlecznych mogą doprowadzić do pojawienia się lub pogłębienia wad zgryzu. Jeśli ortodonta stwierdzi nieprawidłowości, może od razu zająć się naprawą wad uzębienia. Do korygowania zębów mlecznych najczęściej stosuje się aparaty ruchome. Modele stałe są skuteczne w leczeniu nieprawidłowości, przy zębach stałych. Przed założeniem aparatu konieczne jest wyleczenie zębów, zalicza się do tego również usuwanie ósemek. Czynnikiem decydującym o rozpoczęciu leczenia są często względy estetyczne. Zdrowe i proste zęby dodają pacjentom pewności siebie. Warto jednak pamiętać, że proste zęby są mniej narażone na odkładanie się resztek jedzenia, kamienia nazębnego, osadu i w konsekwencji próchnicy.

Kto może nosić aparat ortodontyczny?

Aparaty ortodontyczne przeznaczone są dla wszystkich, u których zdiagnozowano wadę zgryzu. Specjalista dokładnie oceni stan uzębienia, wybierze rodzaj aparatu oraz sprawdzi, czy konieczne jest usuwanie ósemek. Wady zgryzu można zniwelować u dzieci i dorosłych. Warto jednak pamiętać, że kości szczęki u osób starszych są bardziej uwapnione, dlatego proces leczenia może trwać dłużej. Czas noszenia aparatu uzależniony jest od stopnia zaawansowania wady i budowy szczęki oraz żuchwy. Jeśli jednak, dorosły pacjent będzie stosował się do zaleceń specjalisty może liczyć na całkowite wyleczenie wady uzębienia. U dzieci i młodzieży przed okresem dojrzewania stosuje się aparaty ruchome, które używa się kilka godzin dziennie. U dorosłych, jedynym sposobem leczenia jest założenie aparatu stałego. Przeciwwskazaniami do założenia aparatu są m.in.:

  • Cukrzyca
  • Stany zapalne jamy ustnej
  • Zaburzenia hormonalne
  • Niewyleczone zęby
  • Choroby związane z niską odpornością pacjenta
  • Choroby przyzębia

Kiedy należy założyć aparat ortodontyczny?

Najczęstszymi wskazaniami do założenia aparatu ortodontycznego są: zdiagnozowana wada zgryzu, parodontoza, wada wymowa wpływająca negatywnie na codzienne funkcjonowanie pacjenta, bóle głowy oraz żuchwy, pękające i kruszące się zęby. W przypadku dzieci, wskazaniami są: seplenienie, cofnięty lub wysunięty podbródek, problemy natury logopedycznej.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz