Określenie stężenia cukru we krwi to jedno z podstawowych badań diagnostycznych. Dzięki badaniu cukru można wykryć cukrzycę lub stan przedcukrzycowy. Poziom cukru we krwi powinno się kontrolować profilaktycznie przynajmniej raz w roku, ale istnieją również przypadki szczególne, gdy objawy towarzyszące pacjentowi wskazują na konieczność wykonania jak najszybciej badania stężenia glukozy.
Kiedy należy wykonać badanie cukru?
Gdy masz nadmierne pragnienie!
Nadmierne pragnienie może pojawić się na skutek przyjmowania zbyt małej ilości płynów lub jednodniowego odwodnienia, na przykład w wyniku upałów czy zwiększonej aktywności fizycznej. Jeśli odpowiednio szybko uzupełnimy niedobory wody, organizm nie odczuje szczególnie zaburzenia równowagi elektrolitowej. Czasem jednak nadmierne pragnienie jest efektem różnych chorób, na przykład cukrzycy. We krwi pojawia się za dużo glukozy, gdy trafia do nerek, organizm zwiększa produkcję moczu, a w konsekwencji osoba chora stale odczuwa pragnienie.
Gdy tracisz wagę
Jednym z charakterystycznych objawów cukrzycy jest utrata wagi. Wynika ona ze wspomnianego powyżej permanentnego odwodnienia oraz ze zmniejszania się tkanki tłuszczowej (przez zaburzenia działania insuliny). Waga wraca do normy po uregulowaniu insuliny.
Gdy jesteś przewlekle zmęczony
U osoby cierpiącej na chroniczne zmęczenie zleca się wykonanie badań morfologii krwi, badania moczu i cukru. Endokrynolog może również skierować na badania hormonów tarczycy. Zmęczenie często jest jedynym objawem cukrzycy typu 2, czyli insulinooporności.
Gdy masz problemy ze skórą
Osoby z cukrzycą bardzo często mają wrażliwą skórę. Początkowo cukrzyca może objawiać się łuszczeniem czy nadmiernym przesuszaniem, z czasem jednak dochodzi do tzw. „angiopatii cukrzycowej”, która upośledza pracę naczyń krwionośnych. Cukrzycy mogą mieć także problem z trudno gojącymi się ranami. Z tego względu diabetycy nie powinni rozdrapywać suchej skóry, ponieważ wszelkie powstałe ranki będą się goić znacznie dłużej niż zazwyczaj.
Jak badać cukier?
Diabetycy powinni codziennie sprawdzać poziom cukru we krwi. Raz na jakiś czas zaleca się przeprowadzenie badań w szpitalu, gdzie oprócz badania krwi na czczo sprawdza się także tzw. „krzywą cukrową”. Krzywa cukrowa to wykres zachowania organizmu po wypiciu 75 g glukozy. Zdrowy organizm powinien poradzić sobie z dużą dawką cukru, u cukrzyków natomiast dojdzie do zaburzeń trawienia.
Na co dzień badania cukrzycy przeprowadza się w domu. Warto mieć własny Analizator Diagnostyczny ACCUTREND PLUS, ponieważ regularna kontrola cukru umożliwi podjęcie natychmiastowych działań w przypadku odejścia od normy. Aparat Diagnostyczny ACCUTREND PLUS to urządzenie wielofunkcyjne, które pozwala na zbadanie stężenia glukozy, cholesterolu, trójglicerydów i kwasu mlekowego. Do badania wykorzystywana jest krew włośniczkowa, pobierana z opuszka palca. Aparat przeprowadza badanie maksymalnie w 3 minuty. Najszybciej sprawdza stężenie glukozy (12 sekund), a później kolejno kwasu mlekowego (60 sekund), trójglicerydów (174 sekundy), cholesterolu (180 sekund). Wynik wyświetlany jest w mg/dl lub w mmol/l. Urządzenie posiada duży wyświetlacz, dzięki czemu nawet osoby starsze bez problemu odczytają wynik samodzielnie. Aparat Diagnostyczny ACCUTREND PLUS przystosowany jest zarówno do używania w profesjonalnych ośrodkach leczniczych oraz szpitalach, jak i w warunkach domowych. Urządzenie jest proste w obsłudze. Przed wykonaniem badania do aparatu należy włożyć pasek testowy. Istnieją 4 typy pasków, każdy przystosowany do innego badania (np. Accutrend Cholesterol do badania stężenia cholesterolu).
Analizator Diagnostyczny ACCUTREND PLUS jest bardzo lekki (waży około 90 gramów), dzięki czemu diabetyk może zabierać go wszędzie ze sobą i badać cukier na bieżąco. Warto jednak pamiętać o tym, by nie pożyczać nikomu urządzenia, ponieważ można doprowadzić do zakażenia krwi. Do badań z użyciem krwi zawsze powinno używać się jednorazowych igieł. Wielorazowe dopuszczalne są tylko w przypadku takich urządzeń jak aparaty diagnostyczne, pod warunkiem, że są one stale używane tylko przez jedną osobę.
Warto wiedzieć, że przy cukrzycy lub w stanie przedcukrzycowym często stwierdza się także podniesiony poziom trójglicerydów. Aparat Diagnostyczny ACCUTREND PLUS przyda się diabetykom nie tylko do badania cukru, ale też właśnie do kontrolowania trójglicerydów i cholesterolu. U cukrzyków mogą pojawić się tzw. „żółtaki”, czyli wypukłe plamy wypełnione tłuszczem. Żółtaki najczęściej pojawiają się wokół oczu. Ich obecność powinna być dla pacjenta sygnałem świadczącym o konieczności spotkania z lekarzem, ponieważ zmiany tłuszczowe oznaczają miażdżycę. Nieleczona miażdżyca może doprowadzić do zawału serca lub udaru mózgu.
Aparat Diagnostyczny ACCUTREND PLUS do przeprowadzenia badania potrzebuje tylko jednej kropli krwi. Przy pobieraniu zwróć uwagę na to, by kropla była wystarczająco duża, by pokryć w całości zaznaczony obszar na pasku testowym. W przeciwnym razie urządzenie nie będzie mogło skontrolować poziomu stężenia związku chemicznego.