Home / Badania / Badanie słuchu w poradni audiologicznej
lekarz

Badanie słuchu w poradni audiologicznej

Nowoczesne, specjalistyczne poradnie audiologiczne oferują szeroki wachlarz badań słuchu, których wyniki mają kluczowe znaczenie w diagnozowaniu problemów ze słyszeniem oraz przy doborze aparatów słuchowych.

Metody badania słuchu dzielą się na obiektywne i subiektywne. Te pierwsze (np. otoskopia, tympanometria, audiometria impedancyjna, badania specjalistyczne) opierają się na obserwacjach specjalisty i nie oczekuje się w nich reakcji pacjenta. Z kolei metody subiektywne, jak audiometria tonalna czy słowna, wymagają współpracy pacjenta, dlatego też, aby wykorzystać je w przypadku małych dzieci, należy je właściwie zmodyfikować.

Jak się bada słuch?

Większość poradni audiologicznych wykonuje bezpłatne badania słuchu w serwisie swiatsluchu24.pl, np. placówki certyfikowane przez Świat Słuchu. Podstawowe badania słuchu to otoskopia, dzięki której można określić kondycję fizyczną przewodu słuchowego i błony bębenkowej, audiometria tonalna – wyznaczająca próg słyszenia – oraz audiometria słowna – określająca poziom rozumienia mowy. Często wykonuje się także tympanometrię oraz audiometrię impedancyjną. Badania te przeprowadza się za pomocą tympanometru, a ich wyniki pozwalają rejestrować wychylenia błony bębenkowej pod wpływem zmieniającego się ciśnienia. W audiometrii impedancyjnej badane są dodatkowo odruchy mięśnia strzemiączkowego. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań słuchu, np. parametrów szumu, potencjałów wywołanych (ABR, BERA), otoemisji akustycznych TEAOE, DPOAE lub prób nadprogowych: Langenbecka, SISI czy Testu Sullivana. O konieczności wykonania badań specjalistycznych decyduje protetyk słuchu, który – na podstawie danych z badań podstawowych – podejmuje właściwą decyzję o dalszym postępowaniu diagnostycznym lub terapeutycznym.

Jak przygotować się do badania słuchu?

Do większości badań słuchu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, gdyż są one bezinwazyjne i bezbolesne. Na wizytę należy umówić się wcześniej. Otoskopia wykonywana zostanie już podczas pierwszej konsultacji, ponieważ badanie to polega na obejrzeniu kanału słuchowego przez protetyka słuchu lub lekarza laryngologa za pomocą otoskopu – urządzenia emitującego światło, które rozświetla kanał słuchowy. Audiometrię tonalną i słowną – w celu zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych – wykonuje się w wyciszonej kabinie, z kolei do wykonania tympanometrii potrzebna jest specjalna miniaturowa sonda podłączona do tympanometru, który rejestruje zachodzące w uchu procesy. W przypadku audiometrii tonalnej i słownej będzie wymagana reakcja pacjenta – należy przycisnąć przycisk, kiedy usłyszy się dźwięk (audiometria tonalna), lub powtarzać ciąg wyrazów (audiometria słowna). Większego przygotowania wymagają jedynie małe dzieci – w zależności od badania trzeba albo odpowiednio zmodyfikować daną metodę diagnostyczną, albo też umówić się na badanie w porze drzemki (metody obiektywne).

Badania słuchu pozwalają wykryć niedosłuch na wczesnym etapie, dzięki czemu możliwe jest zahamowanie jego rozwoju poprzez dobranie właściwego aparatu słuchowego.

Sprawdź również!

usg

Kiedy ginekolog może określić płeć dziecka?

Oczekiwanie na narodziny dziecka jest zwykle bardzo emocjonujące. Przyszli rodzice pragną, jak najszybciej poznać płeć …

Dodaj komentarz