Home / Badania / Badanie słuchu w poradni audiologicznej
lekarz

Badanie słuchu w poradni audiologicznej

Nowoczesne, specjalistyczne poradnie audiologiczne oferują szeroki wachlarz badań słuchu, których wyniki mają kluczowe znaczenie w diagnozowaniu problemów ze słyszeniem oraz przy doborze aparatów słuchowych.

Metody badania słuchu dzielą się na obiektywne i subiektywne. Te pierwsze (np. otoskopia, tympanometria, audiometria impedancyjna, badania specjalistyczne) opierają się na obserwacjach specjalisty i nie oczekuje się w nich reakcji pacjenta. Z kolei metody subiektywne, jak audiometria tonalna czy słowna, wymagają współpracy pacjenta, dlatego też, aby wykorzystać je w przypadku małych dzieci, należy je właściwie zmodyfikować.

Jak się bada słuch?

Większość poradni audiologicznych wykonuje bezpłatne badania słuchu w serwisie swiatsluchu24.pl, np. placówki certyfikowane przez Świat Słuchu. Podstawowe badania słuchu to otoskopia, dzięki której można określić kondycję fizyczną przewodu słuchowego i błony bębenkowej, audiometria tonalna – wyznaczająca próg słyszenia – oraz audiometria słowna – określająca poziom rozumienia mowy. Często wykonuje się także tympanometrię oraz audiometrię impedancyjną. Badania te przeprowadza się za pomocą tympanometru, a ich wyniki pozwalają rejestrować wychylenia błony bębenkowej pod wpływem zmieniającego się ciśnienia. W audiometrii impedancyjnej badane są dodatkowo odruchy mięśnia strzemiączkowego. W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań słuchu, np. parametrów szumu, potencjałów wywołanych (ABR, BERA), otoemisji akustycznych TEAOE, DPOAE lub prób nadprogowych: Langenbecka, SISI czy Testu Sullivana. O konieczności wykonania badań specjalistycznych decyduje protetyk słuchu, który – na podstawie danych z badań podstawowych – podejmuje właściwą decyzję o dalszym postępowaniu diagnostycznym lub terapeutycznym.

Jak przygotować się do badania słuchu?

Do większości badań słuchu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, gdyż są one bezinwazyjne i bezbolesne. Na wizytę należy umówić się wcześniej. Otoskopia wykonywana zostanie już podczas pierwszej konsultacji, ponieważ badanie to polega na obejrzeniu kanału słuchowego przez protetyka słuchu lub lekarza laryngologa za pomocą otoskopu – urządzenia emitującego światło, które rozświetla kanał słuchowy. Audiometrię tonalną i słowną – w celu zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych – wykonuje się w wyciszonej kabinie, z kolei do wykonania tympanometrii potrzebna jest specjalna miniaturowa sonda podłączona do tympanometru, który rejestruje zachodzące w uchu procesy. W przypadku audiometrii tonalnej i słownej będzie wymagana reakcja pacjenta – należy przycisnąć przycisk, kiedy usłyszy się dźwięk (audiometria tonalna), lub powtarzać ciąg wyrazów (audiometria słowna). Większego przygotowania wymagają jedynie małe dzieci – w zależności od badania trzeba albo odpowiednio zmodyfikować daną metodę diagnostyczną, albo też umówić się na badanie w porze drzemki (metody obiektywne).

Badania słuchu pozwalają wykryć niedosłuch na wczesnym etapie, dzięki czemu możliwe jest zahamowanie jego rozwoju poprzez dobranie właściwego aparatu słuchowego.

Sprawdź również!

przychodnia

Nowa przychodnia rehabilitacyjna w Warszawie

Początkiem 2019 roku na warszawskich Bielanach została otwarta nowa przychodnia rehabilitacyjna BioMedica. Jest to nowoczesna …

Dodaj komentarz