Home / Leczenie / Baterie do aparatów słuchowych – ceny, rodzaje, żywotność
stres

Baterie do aparatów słuchowych – ceny, rodzaje, żywotność

Bateria to jeden z kluczowych elementów aparatu słuchowego – jest źródłem energii niezbędnej do jego działania. Poszczególne typy baterii oznaczane są konkretnym kolorem. Każdy aparat słuchowy korzysta z jednej baterii guzikowej. Sprzedawane są one w sześciopakach.

Każdy rodzaj aparatu słuchowego wymaga konkretnego rodzaju baterii. W przeciwieństwie do akumulatorów nie można ich ładować. Najbardziej wydajne są baterie do aparatów zausznych.

Baterie do aparatów słuchowych – ceny

Ceny baterii do aparatów słuchowych wahają się w granicach od 8 do 18 zł za opakowanie, czyli sześć sztuk. Wychodzi około 1,5 do 3 zł za jedną baterię. Najtaniej można je kupić w hurtowniach, przez internet oraz w poradniach audiologicznych. Można je dostać także w galeriach handlowych – w punktach z bateriami, które zazwyczaj zajmują się także naprawą obuwia i dorabianiem kluczy. Baterie do aparatów słuchowych w takich punktach są jednak drogie – jedna kosztuje nawet około 8 zł, dlatego zawsze warto zrobić większy zapas, kupując sześciopak w profesjonalnym sklepie.

Baterie do aparatów słuchowych – rodzaje

Aparaty słuchowe dostępne w Polsce korzystają z czterech rodzajów baterii:

– typ 10 – to najmniejsze baterie, wykorzystywane w aparatach wewnątrzkanałowych (oznaczone kolorem żółtym)

– typ 312 – przeznaczone dla aparatów zausznych oraz wewnątrzusznych (oznaczone kolorem brązowym)

– typ 13 – wykorzystywane w aparatach zausznych (oznaczone kolorem pomarańczowym)

– typ 675 – bo baterie o dużej mocy, przeznaczone do większych aparatów zausznych, zapewniają najlepsze wzmocnienie dźwięku (oznaczone kolorem niebieskim)

W aparatach słuchowych można używać tylko baterii cynkowo-powietrznych, ponieważ posiadają one stałe napięcie podczas całego cyklu rozładowywania. Jest to bardzo ważne w przypadku cyfrowych aparatów słuchowych, które potrzebują prądu stałego – bez spadków i wzrostów napięcia. Nie można zatem używać baterii litowych, srebrowych czy miedzianych, nawet jeśli posiadają odpowiedni rozmiar i kształt. Baterie do aparatów słuchowych mogą pracować w wysokim zakresie temperatur – od -10 do 50 stopni Celsjusza. Ich pojemność – w zależności od typu – wynosi od 90 do 650 mAh.

Baterie do aparatów słuchowych – żywotność

Aparaty słuchowe baterie i akcesoria znajdziecie tu: www.medycznyplus.pl/content/22-aparaty-sluchowe

Żywotność baterii w aparacie słuchowych zależna jest od jej rodzaju, zaawansowania urządzenia oraz czasu jego pracy. Najmniejsze baterie – typ 10 – w cyfrowym aparacie słuchowym działają od 3 do 5 dni. Z kolei nieco większe 13 mogą wystarczyć nawet do 3 tygodni, jeśli aparat nie posiada wielu zaawansowanych funkcji. Najdłużej wytrzymują baterie stosowane w aparatach zausznych. Zapewniają one również największe wzmocnienie. Aparaty tego typu stosowane są przy głębokim niedosłuchu. W przypadku niedosłuchu małego, średniego czy dużego – możemy wybrać również aparaty wewnątrzuszne bądź wewnątrzkanałowe.

Sprawdź również!

kręgosłup

Czym różnią się zabiegi małoinwazyjne od tradycyjnych operacji kręgosłupa?

Bóle pleców często są spowodowane siedzącym trybem życia, stojącą pracą, dużym wysiłkiem fizycznym. Niejednokrotnie bóle …

Dodaj komentarz