Home / Leczenie / Bezstresowe leczenie zębów
dentysta

Bezstresowe leczenie zębów

Strach przed dentystą i bólem na fotelu podczas zabiegu sprawia, że spora część pacjentów bardzo długo odkłada wizytę u stomatologa. Skutkiem tego są silne dolegliwości w przypadku bardzo mocno zaatakowanego przez próchnicę zęba. Innym zaniedbanym problemem jest także paradontoza, które może doprowadzić w konwencji nawet do utraty zębów. Wiele nowoczesnych placówek, takich jak gabinet stomatologiczny, proponuje swoim pacjentom bezstresowe leczenie i ekstrakcję zębów. Na czym polegają poszczególne metody takiego leczenia?

Gaz rozweselający i znieczulenie przewodowe

Użycie gazu rozweselającego sprawia, że pacjent może się poczuć rozluźniony i bardziej zrelaksowany, przez co stres związany z siedzeniem na fotelu i poddaniem się zabiegom stomatologicznym znacznie się zmniejsza. Dentysta w takim wypadku może spokojnie pracować, lub chociażby wykonać znieczulenie nasiękowe. Gaz rozweselający jest stosowany nie tylko u dzieci, ale także dorosłych. Może być dodatkiem do znieczulenia przewodowego, które w tradycyjnych gabinetach jest stosowane samodzielnie.

Każdy dentysta może w swoim gabinecie zaproponować tradycyjne znieczulenie, obejmujące obszar wokół ubytku. Wykonuje się go, wstrzykując preparat w dziąsło. Po chwili ta część ulega zdrętwieniu a pacjent podczas borowania czy czyszczenia, a nawet ekstrakcji nie czuję bólu, zaś jedynie ma neutralne odczucia związane z pracą  lekarza w jamie ustnej. Znieczulenie przewodowe jest bezpieczne prawie dla każdego. Wykazuje się też wysoką skutecznością i dla wielu pacjentów stanowi odpowiednią opcję, aby leczenie mogło odbyć się bez bólu i stresu. A jeżeli taki rodzaj znieczulenia to za mało?

Znieczulenie ogólne w stomatologii

Znieczulenie ogólne, czyli mówiąc potocznie “usypianie” pacjenta, może być konieczne nie tylko w przypadku lęku panicznego przed lekarzem. Jest też często stosowane w przypadku osób upośledzonych czy chorych psychicznie, u których zabieg w normalnym trybie nie mógłby być wykonany. W narkozę pacjenta wprowadza lekarz anestezjolog, który musi być obecny podczas całego zabiegu. Aby móc skorzystać z takiej opcji, należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania zdrowotne, które mogłyby sprawić, że znieczulenie ogólne byłoby niebezpieczne.

Sprawdź również!

depresja

Co to są zaburzenia snu?

Zaburzenia snu są stanami, które upośledzają sen lub uniemożliwiają uzyskanie spokojnego snu, a w rezultacie …

Dodaj komentarz