Home / Leczenie / Bezstresowe leczenie zębów
dentysta

Bezstresowe leczenie zębów

Strach przed dentystą i bólem na fotelu podczas zabiegu sprawia, że spora część pacjentów bardzo długo odkłada wizytę u stomatologa. Skutkiem tego są silne dolegliwości w przypadku bardzo mocno zaatakowanego przez próchnicę zęba. Innym zaniedbanym problemem jest także paradontoza, które może doprowadzić w konwencji nawet do utraty zębów. Wiele nowoczesnych placówek, takich jak gabinet stomatologiczny, proponuje swoim pacjentom bezstresowe leczenie i ekstrakcję zębów. Na czym polegają poszczególne metody takiego leczenia?

Gaz rozweselający i znieczulenie przewodowe

Użycie gazu rozweselającego sprawia, że pacjent może się poczuć rozluźniony i bardziej zrelaksowany, przez co stres związany z siedzeniem na fotelu i poddaniem się zabiegom stomatologicznym znacznie się zmniejsza. Dentysta w takim wypadku może spokojnie pracować, lub chociażby wykonać znieczulenie nasiękowe. Gaz rozweselający jest stosowany nie tylko u dzieci, ale także dorosłych. Może być dodatkiem do znieczulenia przewodowego, które w tradycyjnych gabinetach jest stosowane samodzielnie.

Każdy dentysta może w swoim gabinecie zaproponować tradycyjne znieczulenie, obejmujące obszar wokół ubytku. Wykonuje się go, wstrzykując preparat w dziąsło. Po chwili ta część ulega zdrętwieniu a pacjent podczas borowania czy czyszczenia, a nawet ekstrakcji nie czuję bólu, zaś jedynie ma neutralne odczucia związane z pracą  lekarza w jamie ustnej. Znieczulenie przewodowe jest bezpieczne prawie dla każdego. Wykazuje się też wysoką skutecznością i dla wielu pacjentów stanowi odpowiednią opcję, aby leczenie mogło odbyć się bez bólu i stresu. A jeżeli taki rodzaj znieczulenia to za mało?

Znieczulenie ogólne w stomatologii

Znieczulenie ogólne, czyli mówiąc potocznie “usypianie” pacjenta, może być konieczne nie tylko w przypadku lęku panicznego przed lekarzem. Jest też często stosowane w przypadku osób upośledzonych czy chorych psychicznie, u których zabieg w normalnym trybie nie mógłby być wykonany. W narkozę pacjenta wprowadza lekarz anestezjolog, który musi być obecny podczas całego zabiegu. Aby móc skorzystać z takiej opcji, należy wykluczyć wszelkie przeciwwskazania zdrowotne, które mogłyby sprawić, że znieczulenie ogólne byłoby niebezpieczne.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz