Home / Zdrowie kobiety / Brak miesiączki i zapalenie pochwy: czy są od siebie zależne?
miesiączka

Brak miesiączki i zapalenie pochwy: czy są od siebie zależne?

Wiele kobiet zastanawia się jakie są konsekwencje nieleczenia infekcji intymnych. Niestety trzeba powiedzieć, że w wielu przypadkach mogą być bardzo poważne. Niektóre z nich szukają również odpowiedzi na inne pytania, jak na przykład te, czy brak miesiączki i zapalenie pochwy mogą być ze sobą powiązane.

Konsekwencje nieleczonych infekcji

Odpowiadając na pierwsze pytanie warto podkreślić, że każdą, nawet z pozoru błahą infekcję intymną należy leczyć. Chociażby z tego powodu, że unikając leczenia tylko doprowadzamy do zaostrzenia problemu, ponieważ infekcja pochwy nigdy sama z siebie nie przechodzi. A leczenie jej nie jest trudne ani bolesne, ponieważ zazwyczaj polega na przyjęciu odpowiednich leków przepisanych przez lekarza ginekologa. Warto mieć również na uwadze to, że nieleczone infekcje mogą nawet doprowadzić do bezpłodności. Więcej informacji na ten temat można znaleźć przede wszystkim na portalu tematycznym kobiecosc.info.

Brak miesiączki i zapalenie pochwy

Natomiast skupiając się na korelacji braku miesiączki i występowania zapalenia pochwy trzeba powiedzieć, że w pewnym sensie ona występuje. Problemy z cyklem menstruacyjnym, czyli np. brak okresu mogą przyczyniać się również do łapania różnego rodzaju infekcji. Dzieje się tak na przykład w ciąży, gdy ciało kobiety jest mniej odporne na bakterie wirusy grzyby, a także wtedy, gdy do braku miesiączki dochodzi na przykład z powodu zaburzeń hormonalnych czy występowania innych chorób.

Trzeba również podkreślić, że w trakcie każdej miesiączki, czyli w dniach, kiedy występuje krwawienie, łatwiej dochodzi do łapania różnego rodzaju infekcji. Dlatego najrozsądniej jest unikać w tych dniach sytuacji, które stwarzają takie niebezpieczeństwo, jak kontakty seksualne, korzystanie z basenu i sauny. W te dni należy również zachować jeszcze większą higienę, czyli częściej myć okolice intymne specjalnymi kosmetykami do tego przeznaczonymi oraz możliwie najczęściej wymieniać podpaski i tampony.

Sprawdź również!

test ciążowy

Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają

Możliwość bycia w ciąży zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od tego, czy byłaby ona planowana, …

Dodaj komentarz