Home / Leczenie / Chirurgia ginekologiczna – wskazania do zabiegów
lekarz

Chirurgia ginekologiczna – wskazania do zabiegów

Zabiegi chirurgiczne, które przeprowadza się w obrębie żeńskich narządów płciowych, określamy mianem chirurgii ginekologicznej. Jest to bardzo dobrze rozwinięta dziedzina medycyny, dzięki której możliwe jest skuteczne leczenie zmian patologicznych w kobiecym układzie rozrodczym.

Leczenie chirurgiczne w ginekologii

Duża część zabiegów z zakresu chirurgii ginekologicznej to operacje mające na celu walkę z nowotworami jajników i macicy – mówi ekspert z Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego dr Anny Kluz-Kowal. Najczęściej leczone chirurgicznie schorzenia w ginekologii to nowotwory trzonu i szyjki macicy, sromu, a także mięśniaki macicy i polipy jajników.

Inne problemy leczone chirurgicznie

Chirurgia ginekologiczna często jest też skuteczna w leczeniu przyczyn niepłodności. Operacyjnie leczy się rozmaite zaburzenia statyki narządów płciowych, problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu oraz wrodzone wady pochwy i macicy. Do zabiegów chirurgii ginekologicznej zalicza się także usuwanie zrostów w otrzewnej i operacje przydatków.

Chirurgia ginekologiczna jako metoda diagnostyki

Zabiegi diagnostyczne w chirurgii ginekologicznej są mało inwazyjne, a stanowią olbrzymie źródło informacji dla lekarza. Wśród zabiegów operacyjnych tego typu  możemy wymienić konizację szyjki macicy, którą zaleca się najczęściej przy otrzymaniu nieprawidłowych wyników cytologii lub kolposkopii.

Jako metody diagnostyczne w chirurgii ginekologicznej stosowane są również: laparoskopia, histeroskopia, łyżeczkowanie kanału szyjki macicy oraz jamy macicy czy nakłucie zatoki Douglasa.

Kiedy  konieczny jest zabieg?

Zdarza się, że zabieg operacyjny jest jedyną dostępną metodą walki z danym schorzeniem lub koniecznym etapem diagnostyki. Do wykonania chirurgicznego zabiegu ginekologicznego zawsze kwalifikuje lekarz na podstawie przeprowadzonych uprzednio dokładnych badań metodami nieinwazyjnymi.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz