Home / Leczenie / Chirurgia ginekologiczna – wskazania do zabiegów
lekarz

Chirurgia ginekologiczna – wskazania do zabiegów

Zabiegi chirurgiczne, które przeprowadza się w obrębie żeńskich narządów płciowych, określamy mianem chirurgii ginekologicznej. Jest to bardzo dobrze rozwinięta dziedzina medycyny, dzięki której możliwe jest skuteczne leczenie zmian patologicznych w kobiecym układzie rozrodczym.

Leczenie chirurgiczne w ginekologii

Duża część zabiegów z zakresu chirurgii ginekologicznej to operacje mające na celu walkę z nowotworami jajników i macicy – mówi ekspert z Gabinetu Ginekologiczno-Położniczego dr Anny Kluz-Kowal. Najczęściej leczone chirurgicznie schorzenia w ginekologii to nowotwory trzonu i szyjki macicy, sromu, a także mięśniaki macicy i polipy jajników.

Inne problemy leczone chirurgicznie

Chirurgia ginekologiczna często jest też skuteczna w leczeniu przyczyn niepłodności. Operacyjnie leczy się rozmaite zaburzenia statyki narządów płciowych, problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu oraz wrodzone wady pochwy i macicy. Do zabiegów chirurgii ginekologicznej zalicza się także usuwanie zrostów w otrzewnej i operacje przydatków.

Chirurgia ginekologiczna jako metoda diagnostyki

Zabiegi diagnostyczne w chirurgii ginekologicznej są mało inwazyjne, a stanowią olbrzymie źródło informacji dla lekarza. Wśród zabiegów operacyjnych tego typu  możemy wymienić konizację szyjki macicy, którą zaleca się najczęściej przy otrzymaniu nieprawidłowych wyników cytologii lub kolposkopii.

Jako metody diagnostyczne w chirurgii ginekologicznej stosowane są również: laparoskopia, histeroskopia, łyżeczkowanie kanału szyjki macicy oraz jamy macicy czy nakłucie zatoki Douglasa.

Kiedy  konieczny jest zabieg?

Zdarza się, że zabieg operacyjny jest jedyną dostępną metodą walki z danym schorzeniem lub koniecznym etapem diagnostyki. Do wykonania chirurgicznego zabiegu ginekologicznego zawsze kwalifikuje lekarz na podstawie przeprowadzonych uprzednio dokładnych badań metodami nieinwazyjnymi.

Sprawdź również!

depresja

Co to są zaburzenia snu?

Zaburzenia snu są stanami, które upośledzają sen lub uniemożliwiają uzyskanie spokojnego snu, a w rezultacie …

Dodaj komentarz