Wykrycie nowotworu najczęściej powoduje konieczność jego operacyjnego usunięcia. Wynika to z wielu czynników. Najczęściej powodem jest późno wykryta zmiana chorobowa. W takim przypadku usunięcie nowotworu operacyjnie daje największe szanse na pozytywny wynik leczenia.
Sposób przeprowadzenia operacji w wielu przypadkach ma wpływ na dalsze leczenie oraz jakość życia pacjenta. Precyzyjnie wykonany zabieg oraz staranne szwy mają szczególne znaczenie wtedy, kiedy następuje ingerencja w węzły chłonne. Najlepszym przykładem jest mastektomia, która jest szczególnie trudną operacją także z punktu widzenia kondycji psychicznej samej pacjentki. Prawidłowo wykonany zabieg w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko powstania powikłań w postaci obrzęku ręki. Usunięcie węzłów chłonnych w każdym przypadku powoduje bowiem znaczne pogorszenie odprowadzania limfy. Precyzyjnie przeprowadzony zabieg pozwala na zredukowanie skutków ubocznych, dlatego odwiedź stronę chirurgia-onkologia.com.pl i poznaj specjalistów, którym możesz zaufać.
Czynniki zwiększające ryzyko zachorowania
Bezpośrednie przyczyny wystąpienia zmian nowotworowych nie są znane. Istnieją jednak czynniki zwiększające ryzyko ich powstania. Do najbardziej popularnych należą wiek, płeć, obciążenie genetyczne oraz styl życia. Na pierwsze trzy czynniki nie mamy wpływu jednak wystarczy zadbać o zbilansowaną dietę i aktywność fizyczną, aby w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko zachorowania. Badania dowodzą, że spożywanie dużej ilości produktów wysokotłuszczowych sprzyja powstawaniu zmian nowotworowych. Należy również unikać żywności przetworzonej i wszelkiego rodzaju barów szybkiej obsługi. Nieprawidłowy styl życia bardzo często doprowadza do powstania kolejnych czynników ryzyka jakimi są nadwaga i otyłość. Dlatego warto zadbać o zbilansowaną dietę, która nie tylko zmniejszy prawdopodobieństw zachorowania, ale również poprawi ogólną jakość życia.
Diagnostyka onkologiczna
Zmiany nowotworowe są najczęściej wykrywane podczas rutynowych badań kontrolnych. W przypadku rozpoznania guza pacjent kierowany jest na dodatkową diagnostykę. W zależności od rodzaju guza oraz zaatakowanej tkanki, osoba chora kierowana jest na mammografię lub badania ultrasonograficzne. Najczęściej stosowany jest drugi rodzaj ze względu na możliwość określenia czy dana zmiana ma charakter łagodny czy złośliwy. W zależności od wyniku badania pacjent może zostać skierowany na biopsję polegającą na pobraniu wycinka guza lub usunięcia zmiany. Decyzja odnośnie dalszego leczenia podejmowana jest w oparciu o wszystkie zlecone badania.