Home / Zdrowie / Chirurgia onkologiczna prywatnie? Postaw na profesjonalną opiekę i indywidualne podejście!
kobieta

Chirurgia onkologiczna prywatnie? Postaw na profesjonalną opiekę i indywidualne podejście!

Daleko od szpitala nie zawsze oznacza gorzej. W przypadku chorób onkologicznych leczenie prywatne może okazać się dużo bardziej komfortowe i skuteczne, ponieważ samopoczucie pacjenta znacząco wpływa na postępy leczenia. Prywatna chirurgia onkologiczna cechuje się indywidualnym podejściem i stosowaniem najmniej inwazyjnych, postępowych metod leczenia.

Czym zajmuje się chirurg onkolog?

Chirurg onkolog to lekarz, który zajmuje się operacyjnym leczeniem nowotworów. Przeprowadza zabiegi chirurgiczne, które polegają na usuwaniu guzów oraz innych zmian nowotworowych – zarówno łagodnych, jak i złośliwych. Z chirurgiem onkologiem można skonsultować, m.in. niepokojące zmiany skórne czy guzki w piersiach. Ze specjalistycznych badań i zabiegów oraz konsultacji z chirurgiem onkologiem prywatnie możesz skorzystać w Centrum DER-MED w Krakowie.

Badania profilaktyczne z zakresu onkologii

Badania przesiewowe to jedna z najskuteczniejszych metod walki z nowotworami. Takie badania, jak cytologia, USG piersi, USG ginekologiczne, USG gruczołu krokowego powinny być wykonywane regularnie przez kobiety i mężczyzn, aby umożliwić wczesne wykrywanie nowotworów i zwiększyć szanse na ich skuteczne leczenie.

Podstawowe badania profilaktyczne wykonywane w celu monitorowania różnych narządów wewnętrznych, to USG:

  • jamy brzusznej,
  • gruczołu krokowego,
  • piersi,
  • tarczycy,
  • węzłów chłonnych,
  • ginekologiczne.

Wiele z tych badań powinno być wykonywane regularnie, np. USG piersi zaleca się wykonywać raz na dwa lata u kobiet między 20. a 30. rokiem życia, raz w roku po 30. oraz najlepiej raz na pół roku po 40. Mężczyznom po 40. zaleca się raz w roku wykonywanie USG gruczołu krokowego.

Jakie jeszcze badania z zakresu onkologii warto wykonywać, by ustrzec się przed groźnymi nowotworami? Należy badać podejrzane zmiany skórne. Lekarz podczas konsultacji dokładnie ogląda skórę w celu zakwalifikowania zmian skórnych do usunięcia. Najbardziej nowoczesną metodą wstępnej diagnozy zmian skórnych jest wideodermatoskopia – umożliwia wielokrotne przybliżenie znamion i pieprzyków oraz rozpoznanie zmian kwalifikujących się do wycięcia. Chirurgiczne usuwanie podejrzanych zmian skórnych jest również elementem profilaktyki. Chirurg wycina znamię z pewnym marginesem skóry, aby mieć pewność, że chora tkanka została usunięta w całości. Pobrany materiał wysyłany jest do laboratorium w celu przeprowadzenia badania histopatologicznego. Na wyniki trzeba poczekać kilka tygodni.

Zabiegi chirurgii onkologicznej, które wykonasz bez pobytu w szpitalu

Oprócz wycinania zmian skórnych, bez pobytu w szpitalu, można wykonać również takie zabiegi, jak usuwanie guzków w piersiach (tzw. tumorektomia) czy wycinanie węzłów chłonnych. Łagodne guzki w piersiach to częsta przypadłość. Rzadko przeradzają się one w złośliwe nowotwory, lecz lekarze często zalecają ich wycięcie. Usuwanie guzków w piersiach zalecane jest również w przypadkach, gdy biopsja nie jest diagnostyczna. Z kolei wycięcie węzła chłonnego to jeden z najczęściej stosowanych zabiegów w chirurgii onkologicznej. Zabieg ten ma najczęściej znaczenie czysto diagnostyczne. Gdy podejrzewana jest choroba nowotworowa, wycina się węzeł chłonny, aby sprawdzić, czy nie jest zaatakowany przez nowotwór. Wycięte guzki i węzły chłonne, podobnie jak zmiany skórne, wysyłane są do badań histopatologicznych.

Więcej na temat badań profilaktycznych i zabiegów chirurgii onkologicznej, które możesz wykonać prywatnie, przeczytasz na stronie: https://krakow.dermed.pl/pl/chirurgia-onkologiczna-badania-profilaktyczne-ktore-wykonasz-w-centrum-der-med/

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz