Home / Zdrowie / Choroby przewlekłe a psychoterapia
ręka

Choroby przewlekłe a psychoterapia

Nie zawsze jest tak, że psychoterapię musimy podejmować, kiedy borykamy się z depresją czy też kiedy cierpimy na inne zaburzenia psychiczne. Bardzo często gabinety psychoterapeutyczne mają w swojej ofercie psychoterapię skierowaną do osób, które cierpią na choroby przewlekłe. Bardzo często możemy np. spotkać się z psychoterapią osób cierpiących na raka. To oczywiście w żaden sposób nie oznacza, że taka psychoterapia nie obejmuje np. psychoterapii depresji. Musimy bowiem być świadomi, że nie zawsze depresja jest wynikiem problemów związanych z pracą, czy związkiem. Bardzo często jest też ona efektem ubocznym właśnie choroby przewlekłej, z którą pacjent sobie nie radzi.

Psychoterapia nie tylko dla pacjenta, ale i dla rodziny

Nierzadko też jest tak, że psychoterapia osób, które borykają się z chorobą przewlekłą nie dotyczy tylko ich, ale też rodzin takich osób. Choroba przewlekła, zwłaszcza taka jak np. rak, jest trudnym doświadczeniem nie tylko dla osoby nią dotkniętą, ale i dla jej rodziny. Stąd też, bardzo często terapie osób przewlekle chorych obejmują także psychoterapię rodzin i bliskich takich osób.

Co jest najważniejsze w przeprowadzeniu skutecznej psychoterapii?

Niezależnie od tego, czy mówimy o psychoterapii depresji czy jakiejkolwiek innej, ważne jest to, aby pacjent czuł się w czasie sesji komfortowo. Zadaniem psychoterapeuty jest zatem stworzenie możliwie jak najwygodniejszych i najbardziej komfortowych warunków dla pacjenta. Ważne jest też samo podejście psychoterapeuty do osoby, która boryka się z takim czy innym problemem. Nie należy takiego pacjenta traktować „z góry”. Bardzo ważne jest okazanie mu wsparcia i zrozumienia. Nie można też absolutnie dać pacjentowi do zrozumienia, że bagatelizujemy problem, z którym do nas przyszedł. Każda psychoterapia, powinna odbywać się na zasadzie wzajemnego zaufania. Co więcej, psychoterapeuta jest też zobowiązany do zachowania w tajemnicy tego, co mówi mu pacjent. Tylko wówczas, kiedy spełnione zostają powyższe warunki, możemy mówić o tym, ze psychoterapia przebiega pomyślnie.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz