Home / Leczenie / Do czego służy generator ozonu, popularnie zwany ozonatorem?
tlen

Do czego służy generator ozonu, popularnie zwany ozonatorem?

Ozon wielu osobom kojarzy się wyłącznie z dziurą ozonową, czyli miejscowym spadkiem stężenia ozonu w stratosferze, który ma za zadanie chronić nas przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Mało kto wie, że ozon wykazuje również silne działanie antyseptyczne, które można z powodzeniem wykorzystywać do dezynfekcji wody i pomieszczeń. Wystarczy nabyć generator ozonu, czyli ozonator.

Wyjątkowe właściwości ozonu

Ozon jest niepalnym gazem, którego cząsteczka składa się z 3 atomów tlenu (O3). Naturalnie występuje on w górnych warstwach atmosfery ziemskiej, stanowiąc barierę dla promieni ultrafioletowych pochodzących ze Słońca. Ludzie mogą go jednak czasami wyczuć w powietrzu po burzy, gdyż gaz ten tworzy się także podczas wyładowań elektrycznych. Ozon został odkryty w XIX wieku i już wtedy zaczęto także opisywać jego wyjątkowe właściwości, czyli przede wszystkim zdolności aseptyczne, polegające na likwidacji bakterii. Dzisiaj wiemy, że ozon skutecznie likwiduje również wirusy, grzyby, pleśń oraz wiele innych związków organicznych i nieorganicznych, także tych odpowiedzialnych za przykre zapachy (ozon usuwa np. dym papierosowy). Badania wykazały, że ozon 50 razy skuteczniej działa bakteriobójczo niż chlor, dlatego stosuje się go coraz częściej do uzdatniania wody, a nawet przy wyjaławianiu pomieszczeń szpitalnych.

Generator ozonu – jak działa i jak go używać w domu?

Nowoczesny ozonator to urządzenie elektryczne, które generują ozon przy pomocy prądu i z wykorzystaniem tlenu. Poszczególne modele dostępne na rynku różnią się przede wszystkim wydajnością (czyli ilością produkowanego ozonu w ciągu godziny), zakresem obsługiwanej powierzchni oraz zakresem funkcji. Najbardziej uniwersalne generatory ozonu można stosować do:

  • dezynfekcji pomieszczeń oraz usuwania z nich nieprzyjemnych zapachów
  • dezynfekcji wnętrza samochodu i klimatyzacji
  • uzdatniania wody pitnej
  • sterylizacji produktów spożywczych oraz przedłużeniu ich przydatności do spożycia
  • usuwania bakterii, pleśni oraz przykrego zapachu z lodówki
  • przygotowywania kąpieli ozonowych (świetnie działają na skórę, łagodząc zmiany trądzikowe, zmniejszając cellulit, a nawet wspomagając leczenie grzybicy skóry)
  • sterylizacji produktów dziecięcych (ozonowanie zastępuje wyparzanie)

Ozonatory do użytku domowego zwykle mają niewielkie rozmiary oraz programator, który ułatwia obsługę urządzenia. Z kolei profesjonalne ozonatory mają większą wydajność, by można je było stosować np. w halach przemysłowych, magazynach, szkołach itp.

Kto najczęściej kupuje generatory ozonu?

Nowoczesne ozonatory do użytku domowego okazują się przydatne w każdym mieszkaniu, jednak szczególnie doceniają je alergicy, osoby o osłabionej odporności oraz rodzice często chorujących dzieci. Oczyszczone powietrze przy pomocy ozonatora znacznie poprawia samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu, zmniejsza objawy alergii i innych chorób górnych oddechowych, a także zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów chorobotwórczych. Wiele urządzeń pozwala również na ozonowanie wody pitnej, która świetnie zastępuje wodę butelkowaną. Dzięki temu, że ozonator skutecznie likwiduje bakterie i wirusy, na jego zakup decydują się coraz częściej firmy, które ozonując pomieszczenia biurowe, zapobiegają szerzeniu się chorób wśród pracowników. Popularne i cenione są także usługi ozonowania przeprowadzane przy pomocy profesjonalnych ozonatorów. Usługę coraz częściej zamawiają szkoły, przedszkola oraz żłobki, szpitale, a także zakłady przetwórstwa spożywczego.

Gdzie kupić generatory ozonu?

Ozonatory można kupić w specjalistycznych sklepach. Odradzamy zakup na popularnych portalach aukcyjnych typu Allegro lub OLX, bo najczęściej trafimy tam na chińskie ozonatory bardzo niskiej jakości. Warto pomyśleć też o zakupie ozonatora bezpośrednio od producenta – polskiej firmy KoronaOzon z Piotrkowa Trybunalskiego.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz