Home / Choroby / Czemu kaszel nasila się nocą?
kaszel

Czemu kaszel nasila się nocą?

Uporczywy kaszel nocą potrafi zepsuć sen i zakłócić codzienną regenerację organizmu. Jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można sobie z nim poradzić?

Kaszel najczęściej towarzyszy schorzeniom takim jak przeziębienia czy grypa. Może też pojawiać się na skutek przebywania w pomieszczeniach nadmiernie suchych, klimatyzowanych, jest też jednym z symptomów alergii i astmy. Oczywiście, może towarzyszyć też bardziej poważnym chorobom wymagającym dokładnej diagnostyki.

Kaszel suchy i mokry nocą

W nocy częściej kaszlemy zarówno wtedy, gdy mamy kaszel suchy, jak i mokry. Kaszel suchy, nieproduktywny, nie ma wydzieliny i najczęściej towarzyszy mu podrażnienie gardła, natomiast kaszel mokry, wilgotny, czyli produktywny, jest związany z wykrztuszaniem wydzieliny z dolnych dróg oddechowych.

Nocą najczęściej przeszkadza nam kaszel suchy, którego ataki mogą uniemożliwiać zasypianie i wybudzać. Dzieje się tak głównie wtedy, gdy powietrze jest suche, dlatego w celu zminimalizowania dolegliwości warto wywietrzyć sypialnię i zadbać o dużą wilgotność, na przykład z użyciem nawilżaczy powietrza czy ułożyć mokre ręczniki na kaloryferze.

W czasie nocy może też nasilać się kaszel mokry, gdy wydzielina zaczyna zbierać się nadmiernie w oskrzelach i gardle, co powoduje odruch odkrztuszenia. Aby mu zapobiegać, można spać na wyższej poduszce. Ułożenie głowy wyżej pomoże też wtedy, gdy przyczyną nocnego kaszlu jest refluks żołądkowo-przełykowy.

By noc była przespana

Jeżeli wobec tego zależy ci na tym, by przespać całą noc bez męczącego kaszlu, warto wcześniej zadbać o odpowiednią jakość powietrza, w szczególności jego wilgotność. Także można zastosować właściwe leki.

Na noc polecane są jednak tylko leki na kaszel suchy, na przykład Levopront (Levopront.pl), ponieważ działają on przeciwkaszlowo. Zastosowanie leków na kaszel mokry na noc, które rozrzedzają wydzielinę i działają wykrztuśnie, spowoduje, że możemy mieć trudności z zaśnięciem. Ostatnie podanie syropu na kaszel mokry powinno mieć miejsce około godziny 16. Nie powinno się też stosować na kaszel mokry leków na kaszel suchy.

Więcej informacji o preparacie Levopront znaleźć można na jego stronie internetowej: Levopront.pl.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz