Home / Choroby / Czym grożą zaniedbane zęby?
mycie zębów

Czym grożą zaniedbane zęby?

Według dostępnych statystyk Polacy znajdują się na szarym końcu rankingu wśród państw Unii Europejskiej jeżeli chodzi o stan uzębienia.

Co więcej, poważne problemy stomatologiczne coraz częściej dotyczą nie tylko osób dorosłych, ale również nastolatków a nawet dzieci. Zdaniem większości specjalistów sytuacja ta ma dwie główne przyczyny. Pierwszą jest usunięcie gabinetów stomatologicznych ze szkół, które miało miejsce kilkanaście lat temu, a także wciąż dość utrudniony dostęp do opieki dentystycznych. Drugą z przyczyn jest zaś po prostu niski poziom społecznej świadomości nie tylko w zakresie metod dbania o zęby, ale także jeżeli chodzi o wiedzę na temat możliwych konsekwencji problemów z uzębieniem. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Czym grożą zaniedbane zęby?

Według dość upowszechnionego przekonania, psujące się zęby to problem o charakterze przede wszystkim estetycznym. Braki w uzębieniu jak wiadomo bowiem po prostu źle wyglądają, zwłaszcza jeżeli dotyczą tych partii uzębienia, które są widoczne wtedy, gdy uśmiechamy się lub na przykład mówimy. Być z powodu tego przekonania Polacy nadal tak często zgłaszają się do dentysty dopiero w bardzo zaawansowanych stadiach próchnicy, kiedy stomatolog jest już po prostu zmuszony wdrożyć bardziej inwazyjne metody leczenia zębów, takie jak na przykład leczenie kanałowe. Tymczasem warto mieć świadomość, ze psujący się ząb to prawdziwe siedlisko groźnych zarazków, które, z powodu swojego „dogodnego” położenia, z łatwością mogą się przenosić się do innych miejsc naszego organizmu. Nierzadko zdarza się więc, że jedną z wielu konsekwencji długo nieleczonej próchnicy są na przykład problemy z układem pokarmowym, a nawet zapalenie osierdzia lub infekcja kłębuszków nerkowych.

Jeżeli dojdzie do pojawienia się tak poważnych powikłań problemów z zębami, to standardowe leczenie dentystyczne nie jest już rozwiązaniem wystarczającym. Konieczna jest nie tylko profesjonalna klinika stomatologiczna, w której zęby zostaną poddane gruntownemu leczeniu, ale również konsultacje u lekarzy wielu innych specjalizacji. Zdarza się więc, że coś, co wydaje się nam całkiem niepozornym problem, jak właśnie na przykład próchnica zęba, może zabrać nam dobrych kilka miesięcy z naszego życiorysu, które będziemy musieli poświęcić na leczenie się.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz