Home / Leczenie / Czym jest ortopedia?
stopa

Czym jest ortopedia?

Ortopedia to jedna z najpopularniejszych medycznych specjalizacji. W Polsce rozwija się już od lat dwudziestych ubiegłego wieku, a za jej kolebkę uważa się Poznań, gdzie powstawały pierwsze kliniki ortopedyczne.

Polega ona przede wszystkim na profilaktyce, diagnostyce oraz leczeniu różnych schorzeń, wad, zmian, zapaleń, urazów związanych z narządami ruchu. Warto wiedzieć, że ortopedzi zajmują się nie tylko szkieletem, ale również stawami, mięśniami, nerwami, naczyniami oraz więzadłami. Co ciekawe, początkowo ortopedia była dziedziną skupiającą się tylko na kręgosłupie, zwłaszcza wadach postawy. Z czasem jednak znacznie rozszerzono jej zasięg. Jedynymi kośćmi, jakimi ortopedzi się nie zajmują to kości czaszki.

Działy ortopedii

Współcześnie ortopedia podzielona jest na wiele działów i sporo lekarzy specjalizuje się tylko w niektórych z nich. Wyróżnić można działy zajmujące się nowotworami narządów ruchu, zmianami zwyrodnieniowymi, chorobami nerwowo-mięśniowymi, problemami reumatologicznymi, uszkodzeniami obwodowych nerwów, zakażeniami oraz zapaleniami stawów i kości, trudnymi złamaniami, amputacjami i protezami, chorobami endokrynologicznymi, genetycznymi oraz metabolicznymi, martwicą kości oraz osteochondrozą.

W czym może pomóc nam wizyta u ortopedy?

Do ortopedy warto wybrać się nie tylko wówczas, gdy np. jesteśmy po jakimś wypadku itp., ale również wtedy, gdy np. złamana ręka wolno się zrasta lub też odczuwamy ciągły ból kości, stawów, mięśni itp. Ortopeda zna się także na zmianach zwyrodnieniowych, reumatycznych. Poza tym to właśnie ortopeda może doradzić w takich kwestiach jak chociażby obuwie dla diabetyków, ortezy kolana. Jeśli np. nie musimy nosić gipsu to warto udać się do ortopedy, aby polecił jakieś dobre stabilizatory kończyn. Specjalistom z tej dziedziny nieobce są także zagadnienia związane z rehabilitacją, rekonwalescencją oraz odpowiednią profilaktyką. Jeśli np. widzimy, że nasze dziecko na skrzywienie kręgosłupa, nóg, płaskostopie to również dobrze jest jak najszybciej wybrać się z nim do ortopedy. Czasami odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne już mogą bardzo wiele zdziałać i naprawdę pomóc. Dzięki ortopedii wiele osób zachowało sprawność fizyczną.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz