Home / Badania / Czym jest RTG?
płuca

Czym jest RTG?

Aparat RTG to jedno z najbardziej znanych urządzeń obrazowych. Pierwsze zdjęcie rentgenowskie zostało wykonane już 1 lipca 1934 roku przez pracownika firmy Kodak. Jak badania RTG wygląda w dzisiejszych czasach?

Prześwietlenie rentgenowskie należy do podstawowych technik wykorzystywanych w medycynie i jest zaliczane do badań nieinwazyjnych, choć nie wykonuje się go u kobiet w ciąży. Jest całkowicie bezbolesne i trwa kilka minut. Promieniowanie RTG pochłaniane jest w 99% przez organizm, najbardziej przez kości, dzięki czemu obraz wychodzi wyraźny. Natomiast w celu prześwietlenia innych narządów, do uzyskania dobrego zdjęcia, należy podać pacjentowi kontrast. RTG nie powinno być wykonywane częściej niż raz w ciągu pół roku.

Aby zapoznać się z danymi technicznymi takiego sprzętu wejdź tu: https://www.philips.pl/healthcare/product/HC722013/dwuplaszczyznowy-aparat-rtg-do-zastosowan-w-elektrofizjologii-allura-xper-fd

Kiedy wykonuje się RTG?       

Badanie za pomocą aparatu RTG wykonywane jest ze skierowaniem lekarskim. Najczęściej używa się go, gdy istnieje podejrzenie złamania kości. Prześwietlenie wykonuje się również pacjentom, którzy mają problemy reumatoidalne. Często takie badanie robi się w przypadku podejrzenia zapalenia płuc oraz gruźlicy. RTG może być istotne w przypadku zmian nowotworowych. Prześwietlenie stosuje się u pacjentów, skarżących się na różnego rodzaju bóle klatki piersiowej, brzucha itd. Jest to ważne badanie w diagnostyce medycznej, dzięki któremu udaje się wykryć, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu i zastosować odpowiednie leczenie.

Przygotowanie do badania

Nie ma specjalnych wymagań, które pacjent musi spełniać przed wykonaniem badania.

Do prześwietlenia pacjent odsłania konkretną część ciała, tak aby zdjęcie mogło być prawidłowo wykonane. W przypadku RTG klatki piersiowej, pacjent proszony jest o wstrzymanie oddechu. W tym czasie pracownik wykonujący zdjęcie aparatem RTG znajduje się w innym pomieszczeniu. Do zdjęcia dołączany jest również opis.

Zdjęcie RTG

Obraz na zdjęciu wykonanym aparatem rentgenowskim, jest widoczny z dwóch stron. W celu rozpoznania, z której strony powinno patrzeć się na zdjęcie, umieszcza się literkę L (lewa, z ang. left), P (prawa) lub R (z ang.right). Są one niesymetryczne, stąd też da się je odczytać jedynie w jednej pozycji. To spore ułatwienie dla lekarza, które pomaga w odpowiednim odczycie wykonanego zdjęcia RTG.

Sprawdź również!

przychodnia

Nowa przychodnia rehabilitacyjna w Warszawie

Początkiem 2019 roku na warszawskich Bielanach została otwarta nowa przychodnia rehabilitacyjna BioMedica. Jest to nowoczesna …

Dodaj komentarz