Ortodoncja jest jedną z niezwykle istotnych dziedzin stomatologii. Zajmuje się ona korygowaniem nieprawidłowego ustawienia szczęki oraz zębów. Leczenie w zakresie ortodoncji zapewnia nam poprawę stanu jamy ustnej, ogólnego wyglądu, a także większej szansy na zachowanie zdrowych i pięknych zębów na całe życie.
Kiedy leczenie ortodontyczne jest niezbędne?
Jedynie lekarz ortodonta jest wstanie określić, kiedy należy zastosować leczenie i jakie korzyści może z niego wynieść potencjalny pacjent. Z pomocą nowoczesnych narzędzi diagnostycznych ortodonta przeprowadza pełen wywiad medyczny i stomatologiczny, badanie kliniczne, a także wykonuje gipsowe odciski uzębienia. Dodatkowo wykonuje się specjalne badania rentgenowskie i zdjęcia, ortodonta. Dzięki tym badaniom można ustalić czy leczenie ortodoncyjne jest wskazane a także dobrać adekwatny plan leczenia.
Kto powinien skorzystać z możliwości ortodoncji?
Wskazań do leczenia a także zastosowania aparatu ortodontycznego jest wiele. Najczęściej są to schorzenia takie jak:
- przodozgryz górny, który cechuje się silnie wysuniętymi zębami górnymi do przodu
- wysunięcie żuchwy w którym dolne zęby kierują się w przód, zaś górne są nienaturalnie cofnięte w tył
- zgryz krzyżowy, zęby górne zachodzą na dolne, a to uniemożliwia prawidłowe gryzienie i żucie pokarmu
- zgryz otwarty w jakim to zęby nadmiernie stykają się ze sobą
- szpary czyli odstępy pomiędzy zębami które to mogą wynikać z utraty zębów
- stłoczenie zębów ma miejsce, gdy zębów jest zbyt dużo i nie mieszczą się one wyrostku zębodołowym
Leczenie ortodontyczne – na czym polega?
W leczeniu ortodontycznym na ogół stosuje się kilka metod i możliwości. Najbardziej popularną i najczęściej wykorzystywaną formą są aparaty ortodontyczne, zarówno te o charakterze stałym, jak i ruchomym. Służą one do przemieszczania zębów, ćwiczenia mięśni a także wpływania na wzrost szczęk. Aparaty ortodontyczne działają ponieważ wywierają delikatny ucisk na szczęki i zęby. Warto zaznaczyć, że ich skuteczność jest znaczna, jednakże w dużej mierze uzależniona od stopnia nasilenia problemu.
Aparaty stałe składają się z pierścieni, drutów i zamków. Leczenie trwa kilka miesięcy. Stosując przez całą dobę aparat, nie odczuwamy negatywnych skutków, ponieważ to urządzenia lekkie i niewielkie. Najczęściej stosowane są wśród osób dorosłych i dzieci, które ukończyły 11 rok życia. Aparaty ruchome stosowane są u młodszych dzieci. Zakłada się je na kilka godzin w czasie dnia, bądź też na noc. Są one idealną alternatywą dla dzieci, którym trudno przyzwyczaić się do aparatów stałych.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ortodoncji w klinice stomatologicznej DENTestetica.