Marzeniem każdego jest posiadanie zdrowych zębów nie tylko ze wglądów estetycznych ale również zdrowotnych. Poważne braki w uzębieniu często powodują deformację owalu twarzy oraz utrudniają spożywanie pokarmów wymagających dokładnego rozgryzienia, dlatego warto wcześniej skorzystać z usług dentystycznych.
Wizyty w gabinecie stomatologicznym w dalszym ciągu kojarzą się większości osób z bólem i dyskomfortem co sprawia, że niechętnie z nich korzystamy. Najczęściej kierujemy kroki do dentysty gdy ból zęba zaburza nam codzienny rytm dnia, a nawet nocy. W większości przypadków zbyt późna wizyta w gabinecie stomatologicznym kończy się usunięciem zęba bądź długotrwałym i dość bolesnym leczeniem kanałowym zęba.
W przypadku poważnych uszkodzeń w obrębie zęba jego leczenie polega na usunięciu miazgi wypełniającej jego korzeń. Ze względu na kanały w których jest zlokalizowana ten rodzaj stomatologicznej interwencji nazwany został leczeniem kanałowym. Podjęcie tego rodzaju leczenia w wielu przypadkach jest środkiem ostatecznym, który ratuje ząb przed usunięciem.
Jak przebiegają wizyty u stomatologa przy zastosowaniu leczenia kanałowego?
Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu leczenia kanałowego zęba, stomatolog powinien zlecić wykonanie prześwietlenia RTG. Na jego podstawie jest dopiero w stanie dokładnie ocenić jak poważne zmiany próchniczne zaszły w obrębie miazgi zębowej i czy wymagają jej usunięcia.
Przed rozpoczęciem zabiegu większość stomatologów proponuje znieczulenie miejscowe, by zabezpieczyć w ten sposób pacjenta przed dyskomfortem bólu. Następnie zakładany zostaje specjalny preparat, którego zadaniem jest izolacja zęba, co zabezpiecza przed dostaniem się do otwartych kanałów korzenia drobnoustrojów znajdujących się w ślinie pacjenta.
Kolejnym krokiem jest mechaniczne odsłonięcie kanałów, a następnie usunięcie znajdującej się w ich obrębie miazgi. Bardzo dokładne, a wręcz precyzyjne wykonanie tego etapu leczenia gwarantuje efekt końcowy i zabezpiecza ząb przed usunięciem. Do tego celu większość nowocześnie wyposażonych gabinetów stomatologicznych wykorzystuje specjalny mikroskop endodentyczny. Dzięki zastosowaniu urządzenia, które jest w stanie w znaczy sposób powiększyć obraz wnętrza kanałów, czynność usuwania miazgi zębowej wykonywana jest z wymaganą dokładnością.
Po precyzyjnym usunięciu miazgi, kanał korzenia zębowego zostaje wypełniony specjalnym preparatem, którego zadaniem jest zapobieganie przedostawania się do wnętrza zęba wszelkiego rodzaju bakterii. Na tym etapie leczenia zalecane jest ponowne wykonanie prześwietlenia RTG, którego obraz potwierdzi efekt dotychczas wykonanych działań.
W następnej kolejności stomatolog zajmuje się odbudową naturalnego kształtu zęba. Materiał stosowany do odbudowy ubytków zęba pokrywany jest specjalnym preparatem, którego kolor powinien zostać idealnie dopasowany do barwy pozostałego uzębienia pacjenta.
Ząb, z którego podczas leczenia kanałowego usunięta została miazga jest martwy. Zabieg ze względu na wymaganą precyzję jak również czas dokładnego oczyszczenia, a następnie uzupełnienia kanałów trwa średnio, w zależności od zaproponowanej przez stomatologa metody, około dwóch godzin. Ponieważ w usuwanej podczas leczenia kanałowego miazdze znajduje się nerw oraz naczynia krwionośne zabieg jest dość bolesny. Żeby uniknąć dyskomfortu związanego z tak dużym bólem warto zdecydować się na znieczulenie miejscowe. Żeby uniknąć tak inwazyjnej metody trzeba obowiązkowo i regularnie odwiedzać kontrolnie gabinet stomatologiczny, co pozwoli na szybką interwencję i ograniczy ból leczenia kanałowego.
Artykuł przygotowany przez Galeria Uśmiechu – gabinet stomatologiczny w Częstochowie.