Home / Leczenie / Czym zajmuje się neurolog?
lekarz

Czym zajmuje się neurolog?

Kiedy nasze zdrowie szwankuje, zwykle szukamy pomocy nie tylko u lekarza pierwszego kontaktu, lecz także i u specjalistów, którzy zajmują się konkretnymi specjalnościami medycznymi. W jakim przypadku powinniśmy skonsultować się z neurologiem?

Neurolog to lekarz medycyny, zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu nerwowego. Dziedzina ta zwana jest neurologią. Aby uzyskać tytuł specjalisty neurologa lekarz musi odbyć szkolenie specjalizacyjne i pracować jako stażysta na różnych oddziałach, między innymi na oddziale neurochirurgicznym.

W jakich chorobach należy skonsultować się z neurologiem?

Konsultacja neurologiczna zalecana jest zwykle przez lekarza podstawowej opieki medycznej bądź przez innego lekarza specjalistę przy podejrzeniu chorób, związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Podstawą do konsultacji neurologicznej jest podejrzenie takich chorób, jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, guzy, choroby naczyniowe, mózgowe porażenie dziecięce, miastenia, stwardnienie rozsiane czy choroby napadowe – padaczka, migrena.

Badanie neurologiczne obejmuje badanie całego ciała i jego prawidłowego funkcjonowania. Badane jest czucie, sposób chodzenia, mówienia, a także badanie dna oka. W neurologii często stosuje się badania pomocnicze, takie jak badanie rezonansem magnetycznym, tomografię komputerową, angiografię czy elektoencefalografię.

Rehabilitacja przy chorobach neurologicznych

Choroby neurologiczne często wymagają zastosowania szeroko pojętej rehabilitacji dla usprawnienia chorego bądź utrzymania go w dobrym stanie. Współdziałanie rehabilitanta i lekarza neurologa pozwala na dobranie odpowiednich metod leczenia i rehabilitacji, które przyniosą pacjentowi wymierny efekt w postaci dochodzenia do możliwie największej sprawności i samodzielności. Kompleksowość rehabilitacji zakłada współdziałanie wszystkich osób, które dbają o zdrowie pacjenta dla uzyskania jak najlepszego efektu.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz