Home / Leczenie / Czym zajmuje się podologia?
stopa

Czym zajmuje się podologia?

Całkiem możliwe, że jeszcze wiele osób zupełnie nie wie, czym jest i czym zajmuje się podologia. Otóż podologia to dziedzina medycyny zajmująca się przede wszystkim profilaktyką oraz diagnozowaniem i leczeniem różnych problemów i chorób związanych ze stopami.

Oczywiście nie w każdym przypadku podolog jest w stanie całkowicie pomóc pacjentowi, niekiedy bowiem konieczna jest interwencja chirurgiczna, ale warto mieć świadomość tego, iż doświadczony specjalista jest w stanie poradzić sobie z wieloma schorzeniami.

Skąd się biorą problemy ze stopami?

Problemy podologiczne wynikają niekiedy z nieprawidłowej higieny i dbałości o stopy. Należy pamiętać o tym, że nie lubią one wilgoci, a zarazem łatwo ulegają wysuszaniu. Podatne są także na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Źle dobrane obuwie bardzo często jest przyczyną różnych przykrych dolegliwości. Oprócz tego choroby stóp mogą wynikać z innych chorób, np. cukrzycy, otyłości, ale również ze złych nawyków żywieniowych, siedzącego trybu życia, nadmiernej lub zbyt małej aktywności fizycznej. Niektórzy zaś mają po prostu skłonność do pękania skóry, powstania odcisków, nadpotliwości itp.

W jaki sposób podolog może nam pomóc?

Przede wszystkim warto wiedzieć, że dobrze jest wybrać się do podologa nawet wtedy, gdy wydaje nam się, że nie mamy żadnych kłopotów ze stopami. Otóż podolog sprawdzi ich faktyczny stan, powie, na co powinniśmy zwracać uwagę, w jaki sposób je pielęgnować i jak zapobiegać różnym chorobom. Może doradzić, których kosmetyków i preparatów najlepiej używać. Warto wybrać się do podologa, gdy nękają nas odciski, modzele, nie potrafimy poradzić sobie z rogowaceniem naskórka itp. Podologom nieobca jest również rekonstrukcja paznokcia, zwalczanie grzybicy stóp i paznokci, korekcja wrastających paznokci. Podolog może także zajmować się leczeniem uciążliwych ran na stopach, dobieraniem odpowiedniego obuwia, ortez itp. Nieobce mu również leczenie potliwości stóp. Sporo osób wybiera się do podologa np. na masaż limfatyczny, który doskonale poprawia krążenie krwi, a co za tym idzie, kondycję naszych stóp. Warto wiedzieć, że podolog korzysta z wiedzy z różnych innych dziedzin medycyny, toteż może pomóc nam w sposób naprawdę kompleksowy.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz