Home / Zdrowie kobiety / Dawkowanie aspiryny w czasie ciąży
ciąża

Dawkowanie aspiryny w czasie ciąży

W ciąży kobieta zaczyna dbać nie tylko o siebie, ale też o dziecko. Aby nie narażać dziecka na bezpieczeństwo, lepiej nie zażywać aspiryny przez pierwsze 60 dni ciąży.

Jakie są właściwości aspiryny?

Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który ma działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Jednak to nie wszystkie jego właściwości. Po aspirynę warto sięgnąć zwłaszcza podczas przeziębienia, ponieważ skutecznie hamuje ona powstawanie stanów zapalnych, a tym samym obniża gorączkę i likwiduje dolegliwości bólowe. Światowa Organizacja Zdrowia uznała aspirynę za jeden z najbardziej bezpiecznych leków stosowanych w czasie przeziębienia.

Oprócz tego kwas acetylosalicylowy zawarty w aspirynie ma także działanie przeciwzakrzepowe. Z tego właśnie względu stosowanie leku jest zalecane w zapobieganiu chorób związanych z układem krążenia, a zwłaszcza zawału serca i udaru mózgu. Aspiryna zapobiega powstawaniu zakrzepów, ponieważ uniemożliwia zlepianie się czerwonych krwinek. Powinny ją stosować osoby, które narażone są na wystąpienie miażdżycy. Z najnowszych badań wynika także, że kwas acetylosalicylowy zapobiega uszkodzeniom wątroby, a nawet nadaje się do profilaktyki nowotworowej.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować aspirynę?

Chociaż aspiryna jest zalecana jest na wiele dolegliwości, to jednak kobiety w ciąży nie powinny stosować jej w dużych dawkach i na własną rękę. Jednak w niektórych przypadkach lekarze zalecają, aby w czasie ciąży stosować kwas acetylosalicylowy. W pierwszym trymestrze ciąży przyjmowanie aspiryny jest zalecane w celu zmniejszenia ryzyka poronienia. Wynika to z rozrzedzającego działania leku, co zapobiega powstawaniu zakrzepów w pępowinie. Jednak dawkę może ustalić wyłącznie specjalista. Warto wspomnieć, że aspiryna może ułatwić zapłodnienie, ponieważ zwiększa przepływ krwi do macicy.

Niewielkie dawki kwasu acetylosalicylowego są w stanie zapobiegać stanom przedrzucawkowym, które są groźne zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Pojawiają się one w k. 7% ciąż i rocznie powodują śmierć 75 tysięcy kobiet. Zgodnie z zaleceniami naukowców wystarczy zażywać 50-150mg aspiryny dziennie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanów przedrzucawkowych o 10%. Jednak zawsze należy przed rozpoczęciem stosowania leku skonsultować się z lekarzem. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ źle dawkowany lek może powodować wady u płodu, a także spowodować zwiększone krwawienie po porodzie. Bez zalecenia lekarza aspiryny nie powinno się stosować w czasie ciąży, a zwłaszcza przez pierwsze 60 dni.

Sprawdź również!

test ciążowy

Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają

Możliwość bycia w ciąży zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od tego, czy byłaby ona planowana, …

Dodaj komentarz