Home / Zdrowie / Dezynfekcja – rodzaje i metody
sprzątanie

Dezynfekcja – rodzaje i metody

Dezynfekcja oznacza odkażanie. Czynność tę możemy określić jako postępowanie, które ma zniszczyć wszelkie drobnoustroje i bakterie. Współczesna dezynfekcja jest szeroko rozwiniętą dziedziną co sprawia, że pozwala nam zniszczyć formy wegetatywne mikroorganizmów. Czynność ta dotyczyć może szeregu różnorodnych elementów. Mówimy o dezynfekcji rąk, przedmiotów, narzędzi czy też powierzchni użytkowych.

Trzy czynniki dezynfekcji

Dezynfekcja a w zasadzie jej wynik zależy od trzech głównych czynników. Przede wszystkim skuteczność jej przeprowadzenia zależy od gatunku drobnoustroju, jego liczny oraz aktywności fizjologicznej. Warto pod uwagę wziąć również środek dezynfekcyjny, czyli jego właściwości fizyczne, chemiczne, czas działania i stężenie. Ostatnim elementem, od którego zależy przeprowadzenie skutecznego procesu dezynfekcji jest środowisko, występująca w nim temperatura, wilgotność, czy też poziom kationów Ca2+ i Mn2+ itp.

Rodzaj i metoda dezynfekcji

Współcześnie do procesu dezynfekcji stosuje się trzy metody. Są to:

  • metody fizyczne
  • chemiczne
  • termiczno-chemiczne

Metody fizyczne, które stosowane są w celu dezynfekcji to para wodna i promieniowanie.

Para wodna stosowana jest do dezynfekcji sprzętu, który wcześniej został oczyszczony. Stosować możemy ją do oczyszczania odzieży, odpadów, które nie mają właściwości szkodliwych, czy sprzętu. W metodzie używa się pary wodnej o temperaturze 100–105 °C pod zmniejszonym ciśnieniem. Najczęściej obecnie metoda ta stosowana jest do odkażania wyposażenia sanitarnego.

Promieniowanie jest drugą metodą dezynfekcji chemicznej, w której stosuje się promieni UV o długości fali 256 nm. To właśnie z ich pomocą możemy niszczyć drobnoustroje zarówno na niezasłoniętych powierzchniach jak i w powietrzu.

Metoda chemiczna dezynfekcji sięga po różnorodne i wysokiej jakości metody odkażania. Najczęściej wymienia się tutaj: czwartorzędowe sole amoniowe, alkohol etylowy, alkohol izopropylowy, formaldehyd, krezol, rezorcynol, związki metali ciężkich, takich jak srebro, miedź oraz fiolet krystaliczny.

Z kolei w metodach termiczno-chemicznych stosuje się utleniacze, najczęściej wykorzystywane są ozonowania wody i dezynfekcji pomieszczeń, urządzeń oraz przedmiotów. Popularne są tutaj również kwasy i zasady.

Zastosowanie powyższych metod jest idealnie dopasowane do środowiska czy przedmiotu, który wymaga odkażenia.

Źródło: www.hurtowniamedyczna.com.pl

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz