Home / Zdrowie kobiety / Dlaczego skóra staje się sucha?
kobieta

Dlaczego skóra staje się sucha?

Przyczyny suchej skóry mogą być różne. Zwykle wynika to z zaburzeń jej funkcji barierowej. Skóra traci wtedy wilgotność i staje się o wiele bardziej wrażliwa. Przez to, że jest także zauważalnie cieńsza, szybciej staje się podatna na powstawanie zmarszczek i niedoskonałości. Suchość skóry powoduje także dyskomfort, gdyż wywołuje uczucie ściągnięcia. Niezależnie od przyczyn suchej skóry, do jej pielęgnacji doskonale sprawdzą się dermokosmetyki, bogate w składniki odżywcze.

Charakterystyka suchej skóry

Sucha skóra to cera pozbawiona lipidów. Odróżnia ją to od cery odwodnionej, której po prostu brakuje nawilżenia lub nawodnienia. Jest ściągnięta, szorstka, a także niezwykle podatna na działanie czynników środowiskowych, takich jak zmiany temperatury. Szczególnie zimą, może nawet swędzieć i być zaczerwieniona. Niedobór lipidów sprawia, że cera nie ma wystarczającej ochrony.

Sucha skóra – przyczyny i objawy

Przyczyny suchej skóry to przede wszystkim zaburzenia w produkcji lipidów, a tym samym jej funkcji barierowej. Brak odpowiedniej ilości lipidów powoduje utratę wody, a przez to wysuszenie warstwy rogowej, czyli zewnętrznej warstwy skóry. W efekcie cera staje się napięta i cienka, ale jednocześnie podatna na powstawanie zmarszczek. Bardzo często w przypadku suchej skóry prześwitują naczynia krwionośne, co powoduje nieestetyczne czerwienienie się. Posiadanie suchej skóry wiąże się także z nadwrażliwością na takie czynniki, jak klimatyzacja, gorące kąpiele, zmiany temperatury czy działanie promieni słonecznych.

Pielęgnacja skóry suchej

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny suchej skóry, odpowiednia pielęgnacja może znacznie zredukować nieprzyjemne objawy. Unikanie czynników drażniących w znaczny sposób sprzyja poprawie stanu cery. Podstawą w pielęgnacji jest oczywiście oczyszczanie oraz nawilżanie. Kosmetyki bogate w składniki odżywcze pomogą zregenerować cerę i odbudować naruszoną warstwę lipidową. Nie wolno także zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Warto dobrać do swojego typu skóry odpowiedni produkt, o wysokim filtrze UV, który będzie spowalniał proces wysuszania skóry.

Przeczytaj więcej nt. suchej skóry i sposobów jej pielęgnacji na: https://www.sesderma.pl/blog/post/masz-sucha-skore-przyczyny-objawy-i-pielegnacja

Sprawdź również!

test ciążowy

Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają

Możliwość bycia w ciąży zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od tego, czy byłaby ona planowana, …

Dodaj komentarz