Home / Zdrowie / Jak dobrać łóżko i akcesoria dla osoby chorej?
leczenie

Jak dobrać łóżko i akcesoria dla osoby chorej?

Powrót do zdrowia po chorobach i urazach to przede wszystkim kwestia czasu. Procesy regeneracyjne nie mogą jednak zachodzić prawidłowo, jeśli osoba chora do dyspozycji nie będzie miała odpowiedniego wyposażenia. Według medyków, najistotniejsze jest łóżko. Dopiero po jego zakupie powinno myśleć się o akcesoriach ułatwiających sprawowanie opieki.

Czym łóżka dla chorych różnią się od zwyczajnych?

Łóżka dla chorych na pierwszy rzut oka od tych zwyczajnych odróżniają się obecnością kółek (z hamulcami). Te przydają się do tego, aby łóżko przetransportować po zakończeniu leczenia. Oprócz tego, zauważyć można obecność dodatkowych elementów (np. siłownika, zagłówka, podnośnika na stopy) oraz głębszą ramę wykonaną z metalu.  Z tego względu zainteresowani mogą spodziewać się różnicy w cenie, która będzie wyższa niż przy łóżku tradycyjnym. Z drugiej strony można podjąć się wypożyczenia takiego rozwiązania na okres kilku miesięcy po wniesieniu odpowiedniej opłaty.

Jak dobrać łóżko dla osoby chorej?

Zadaniem łóżka dla osoby chorej jest podtrzymanie pozycji dostosowanej do jej kondycji. Zapewni to o przyspieszenie procesów regeneracyjnych, tak by powrót do zdrowia nastąpił jak najszybciej. Konieczne jest zadbanie o poszczególne parametry i wybranie takiego produktu, który będzie jak najbardziej spersonalizowany. Łóżka dla chorych w pierwszej kolejności muszą mieć odpowiedni rozmiar. Długość należy dobrać o około 25 – 30 cm większą niż wzrost rehabilitowanego. Udźwig łóżka powinien być dostosowany do masy, a rama wykonana z wytrzymałych elementów metalowych, które opcjonalnie mogą posiadać wykończenie drewniane. Łóżka są składane wewnątrz pomieszczeń, dlatego przy ich wnoszeniu wystarczy zadbać jedynie o zagospodarowanie przestrzeni.

Ze względu na wygodę i niewielką różnicę w cenie, specjaliści polecają zaopatrywać się w łóżka z regulacją elektryczną. Leże, czyli część na której spoczywa chory, powinno umożliwiać zmianę pozycji zagłówka, stóp oraz wysokości (w zakresie 80 – 130 cm). Funkcja przemieszczenia w pionie pozwoli ułożyć chorego bezpośrednio na wózku lub krześle. Zapewni to również wysięgnik do samodzielnego wstawania. Podawanie posiłków nie musi wymagać większych zmian pozycji, jeśli łóżko będzie wyposażone w dodatkowy stolik. Taki sprzęt rehabilitacyjny oferuje wypożyczalnia łóżek rehabilitacyjnych. Przy ich wyborze warto skorzystać z doradztwa lekarzy oraz specjalistów odpowiedzialnych za sprzedaż. Po więcej informacji odsyłamy na stronę lozkadlachorych.pl.

Przydatne akcesoria pomocne dla osób chorych

Łóżko rehabilitacyjne to kompletna podstawa przy opiece nad osobami chorymi. Nie jest ono jednak gwarantem sukcesu we wszystkich jednostkach chorobowych. Aby zapewnić komfort przez cały czas leczenia, a później rekonwalescencji, warto przeznaczyć gotówkę na dodatkowe akcesoria. Specjaliści polecają rozważyć takie elementy wyposażenia jak podpórki, wózki inwalidzkie, schodołazy, rampy, pionizatory czy specjalnie wyprofilowane materace przecwiodleżynowe.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz