Home / Leczenie / Endokrynolog — czym się zajmuje?

Endokrynolog — czym się zajmuje?

Endokrynologia to dziedzina medycyny, która od pewnego czasu kojarzona jest nieodłącznie z tarczycą. Problemy z tym gruczołem od pewnego czasu jest dość częstym problemem, który jeszcze parę lat temu nie był w ogóle znany, bądź był bardzo rzadki. Dzięki rozwojowi endokrynologii tarczyca i problemy z nią związane przestały utrudniać życie wielu ludziom. Czym dokładnie zajmuje się ten lekarz i jakie objawy powinny nas do niego skierować?

Na czym skupiają się endokrynologia?

Głównym obszarem zainteresować endokrynologia stanowi układ dokrewny, czyli zaburzenia hormonalne. Gruczoły dokrewne to inaczej gruczoły wydzielania wewnętrznego lub endokrynne. Wydzielane przez nie substancje dostają się do wnętrza organizmu a konkretniej do narządów i tkanek. Zatem rolą gruczołów jest nie tylko produkcja, ale także kontrola wydzielania hormonów. Gruczołami, którymi leczeniem zajmuje się lekarz tej specjalności, są:

  • tarczyca;
  • przytarczyce;
  • przysadka mózgowa;
  • nadnercza;
  • trzustka;
  • jądra;
  • jajniki;
  • u ciężarnych kobiet także łożysko.

Zaburzenia funkcjonowania gruczołu dokrewnego mogą wynikać z jego choroby. Kiedy do niej dojdzie, gruczoł zaczyna produkować za mało lub za dużo hormonu. Inne przypadki chorobowe związane są z patologicznymi zmianami w obrębie gruczołu, np. rozwija się guzek lub nowotwór. Zadaniem endokrynologa jest znalezienie przyczyny chorobowej oraz jej leczeniem, a właściwszym słowem jest terapia, ponieważ jest to długotrwały proces. Na podstawie zleconych przez lekarza badań, jest on w stanie opracować sposób i typ prowadzonych działań.

Z czym udać się do endokrynologa?

Do najczęstszych schorzeń dotyczących układu endokrynnego należą: choroby wspomnianej już tarczycy, czyli choroba Gravesa i Basedowa, nadczynność przysadki mózgowej, akromegalia, moczówka prosta, choroba Cushinga, cukrzyca, zaburzenia płodności i miesiączkowania, nadmierne owłosienie ciała lub łysienie.

Kiedy udać się do endokrynologa?

Objawy różnych schorzeń różnią się od siebie, niemniej najczęściej powtarzającymi się objawami problemów z układem dokrewnym są przewlekle zmęczenie, wyczerpanie i ogólne osłabienie. Dlatego ważne jest obserwowanie własnego ciała i jego funkcjonowania. Po zauważeniu długotrwale się utrzymujących objawów należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który po wyeliminowaniu innych możliwości, skieruje nas do endokrynologa, który pokieruje dalszym leczeniem. Proste badanie moczu i krwi jest w stanie zbadać poziom hormonów. Dalsze leczenie i badania są już uzależnione od lekarza specjalisty.

Artykuł powstał we współpracy z placówką Intermed- Endokrynolog.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz