Home / Badania / Kiedy ginekolog może określić płeć dziecka?
usg

Kiedy ginekolog może określić płeć dziecka?

Oczekiwanie na narodziny dziecka jest zwykle bardzo emocjonujące. Przyszli rodzice pragną, jak najszybciej poznać płeć dziecka. Niektóre osoby próbują zgadywać płeć na podstawie zachcianek żywieniowych, czy też wyglądu brzucha. Oczywiście są to jedynie zabobony, a płeć dziecka może określić wyłącznie ginekolog. Istotnym jest, aby pamiętać, że musi minąć odpowiedni termin. Kiedy najlepiej udać się na badanie?

Ustalenie płci dziecka za pomocą badania USG

W dzisiejszych czasach lekarze mają dostęp do specjalistycznych i nowoczesnych urządzeń, które pozwalają relatywnie szybko określić płeć nienarodzonego potomka. W przeszłości często zdarzały się pomyłki, a prawdziwą płeć poznawało się w momencie porodu. Oczywiście, współcześnie również może zdarzyć się pomyłka, jednak nie wynika ona z niedokładnego sprzętu, czy też braku wiedzy lekarskiej. Najczęściej „winne” jest temu ułożenie dziecka, które sprawia, że wynik badania jest nieprawidłowy. Zawsze trzeba wziąć pod uwagę ewentualną pomyłkę. Zdarzają się one coraz rzadziej, ale nadal nie można powiedzieć, że badanie USG daje nam stuprocentową pewność.

Im bardziej zaawansowana ciąża, tym bardziej wiarygodny wynik. W nielicznych przypadkach płeć dziecka można zaobserwować już w 16 tygodniu ciąży. Z uwagi na to, że płód nie jest jeszcze mocno rozwinięty badanie przeprowadzone w tym okresie nie można uznać za bardzo wiarygodne. W wielu przypadkach cechy charakterystyczne płci można zaobserwować w 20 tygodniu ciąży. Najbardziej wiarygodny wynik uzyskamy jednak dopiero w 28 tygodniu ciąży. Warto wstrzymać się więc do tego czasu. Nierzadko ilość płynu owodniowego, czy też grubość ściany jamy brzusznej nie pozwalają na wcześniejszą weryfikację płci. W takiej sytuacji należy uzbroić się w cierpliwość i wstrzymać się z zaspokojeniem swojej ciekawości podczas badania USG aż do 28 tygodnia. To właśnie wtedy wiarygodność badania jest najwyższa i wynosi 95-100%.

Jak wygląda badanie USG?

Jak wyżej wspomniano, określenie płci nienarodzonego dziecko odbywa się poprzez badanie USG. Jest ono niezbędne również do sprawdzenia, czy płód rozwija się prawidłowo, a także czy nie pojawiły się żadne komplikacje dotyczące przebiegu ciąży. Za pomocą takiego badania można również ustalić wielkość czy też wiek dziecka. Sprawdzimy również położenie łożyska, pozycję dziecka, ilość płynu owodniowego, a także wiele innych ważnych kwestii. Jeśli chodzi o określenie płci, to z dużym prawdopodobieństwem można ją stwierdzić właśnie około 20 tygodnia ciąży. Oczywiście można poprosić o sprawdzenie płci już wcześniej, jednak należy pamiętać, że nie jest to w stu procentach wiarygodny wynik.

Do badania USG nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Lekarz, za pomocą przetwornika wytwarzającego fale dźwiękowe, uzyskuje obraz struktur wewnętrznych (w tym płodu) na ekranie. Oczywiście, do lekarza także należy interpretacja tego obrazu i objaśnienie przyszłej młodej mamie tego, co widzi. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości warto starać się je rozwiać najszybciej, jak to tylko możliwe. To daje duży komfort psychiczny i pozwala cieszyć się stanem błogosławionym bez wewnętrznych niepotrzebnych niepokojów.

Ważne jest, aby wybrać miejsce, które wzbudza nasze zaufanie i jest wyposażone w nowoczesny sprzęt. Takim miejscem jest gabinet lekarza ginekologa w Krakowie Rosemedica – ginekolog z USG. Tam, w przyjaznej atmosferze, dzięki kompetencjom życzliwych lekarzy można uzyskać niezbędne porady i pomoc w trakcie trwania całej ciąży. Gabinet ten dysponuje najnowocześniejszą aparaturą – także do wykonywania badań USG. Dzięki temu określenie płci będzie łatwiejsze i bardziej wiarygodne.

Sprawdź również!

przychodnia

Nowa przychodnia rehabilitacyjna w Warszawie

Początkiem 2019 roku na warszawskich Bielanach została otwarta nowa przychodnia rehabilitacyjna BioMedica. Jest to nowoczesna …

Dodaj komentarz