Home / Zdrowie kobiety / Grzybica pochwy – jak sobie z nią poradzić?
miesiączka

Grzybica pochwy – jak sobie z nią poradzić?

Grzybica pochwy to jedna z najnieprzyjemniejszych chorób dotykających kobiety. Objawia się pieczeniem, swędzeniem i upławami. Nieleczona może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym nawet do niepłodności. Niestety w wielu przypadkach choroba lubi powracać, dlatego tak ważne jest prawidłowe jej leczenie.

Grzybica pochwy daje charakterystyczne objawy już na samym początku swojego rozwoju. Najczęściej jest to pewien dyskomfort w okolicach intymnych i lekkie swędzenie. Już wtedy kobieta powinna podjąć pewne kroki, by jak najszybciej zacząć leczenie. Im wcześniej zastosuje się terapię przeciwgrzybiczą, tym szybciej powróci się do zdrowia, z mniejszym prawdopodobieństwem nawrotu dolegliwości.

Jak leczyć grzybicę w zaciszu własnego domu?

Najskuteczniejszym sposobem jest stosowanie specjalnych probiotyków ginekologicznych, jak np. Lactovaginal (www.lactovaginal.pl). Tego typu preparaty bardzo szybko przywracają prawidłową florę bakteryjną pochwy, czyli leczą stany zapalne narządów rodnych i upławy. Zmniejszają liczbę drobnoustrojów chorobotwórczych oraz przywracają prawidłową równowagę mikrobiologiczną w pochwie, dzięki czemu nie tylko poprawiają samopoczucie, ale przede wszystkim zdrowie.

Dodatkowo można zastosować inne sposoby, które wspomagają leczenie, a tym samym poprawiają samopoczucie. To przede wszystkim różnego rodzaju maści, które można kupić w aptekach bez recepty. Warto sięgnąć także po nasiadówki, czyli przygotować sobie napar z ziół o właściwościach łagodzących (np. kora dębu) i codzienne przez kilka minut wykonać taką nasiadówkę.

W leczeniu grzybicy bardzo istotna jest także prawidłowa dieta, która powinna być przede wszystkim pozbawiona słodyczy, ponieważ grzyby „lubią cukier”. Musi być bogata w naturalne probiotyki, jak jogurty czy kefiry. Istotna jest również prawidłowa higiena intymna. Należy zrezygnować ze stosowania mydeł, a na to miejsce używać specjalne żele i płyny do higieny intymnej, najlepiej bogate w składniki o właściwościach łagodzących.

Sprawdź również!

test ciążowy

Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają

Możliwość bycia w ciąży zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od tego, czy byłaby ona planowana, …

Dodaj komentarz