Home / Choroby / Higiena jamy ustnej: fakty i mity
pasta

Higiena jamy ustnej: fakty i mity

Z dostępnych statystyk jednoznacznie wynika, że pod względem wiedzy na temat metod efektywnego dbania o higienę jamy ustnej społeczna świadomość Polaków nadal znajduje się na bardzo niskim poziomie.

Niestety, potwierdzają to dane dotyczące częstotliwości zachorowań na próchnicę oraz choroby przyzębia. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej sprawie i postarajmy się odpowiedzieć na pytanie, które z rozpowszechnionych przekonań na temat higieny jamy ustnej są prawdziwe, a które nie wykazują większego związku z rzeczywistością i powinny zostać uznane za błędne.

Higiena jamy ustnej: fakty i mity

1. Zęby należy myć po każdym posiłku: mit

Bardzo często można spotkać się z zaleceniami mycia zębów dosłownie po każdym posiłku. Niestety, tego rodzaju zalecenia nie pochodzą od lekarzy stomatologów. Prawda jest bowiem taka, że zbyt częste mycie zębów nie tylko im nie pomaga, ale wręcz szkodzi: dochodzi w ten sposób do uszkodzenia szkliwa, przez co zęby stają się znacznie bardziej podatne na szkodliwe działanie różnego rodzaju czynników, a tym samym znacząco zwiększa się ryzyko próchnicy. Wystarczy myć zęby dwa razy dziennie(rano i wieczorem). Po posiłkach lub przekąskach należy zaś po prostu przepłukać jamę ustną szklanką wody, ewentualnie płynu do płukania jamy ustnej, który nie zawiera alkoholu ani sztucznych barwników.

2. Nici dentystyczne uzupełniają działanie szczoteczki do zębów: fakt

Podstawową zasadą działania szczoteczki do zębów jest to, że przy jej pomocy możemy wyszorować jedynie łatwo dostepne przestrzenie zębów. Aby usunąć resztki pożywienia na przykład z przestrzeni między zębami konieczne będą nici dentystyczne. Warto jednak pamiętać, że nici dentystyczne jedynie usuwają osad, nie mają zaś działania antybakteryjnego. Z tego powodu warto uzupełnić ich działanie o dobrej jakości płyn do płukania jamy ustnej.

3. Szczoteczka elektryczna jest bardziej efektywna od zwykłej szczoteczki do zębów: fakt

Badania jednoznacznie dowodzą, że szczoteczki elektryczne są znacznie bardziej efektywne w czyszczeniu zębów, niż zwykłe szczoteczki. Wynika to po prostu ze sposobu ich działania: obrotowe, automatyczne działanie szczoteczki elektrycznej sprawia, że zęby są czyszczone znacznie skuteczniej, niż wtedy, gdy szczoteczką powodują niepewne i nieprecyzyjne ruchy naszej ręki.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz