Home / Zdrowie / Implanty zębów – czy to boli?
zęby

Implanty zębów – czy to boli?

Wstawienie implantów, czyli tytanowych śrub, ma uzupełnić ubytki zębowe. Jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Na życzenie pacjenta stosuje się znieczulenie ogólne. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny.

Znieczulenie przy wstawianiu implantu

Implanty zębów to tytanowe śruby, które są umieszczane w kości szczęki. Mają zastąpić naturalny korzeń zęba. Pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu poprzez umieszczenie korony na wszczepionym implancie. Przy zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe. Najnowsze preparaty znieczulające pozwalają na przeprowadzenie procedury w całkowicie bezbolesny sposób. Wstawienie tytanowej śruby trwa od 20 do 60 minut. Wprowadzenie większej liczby implantów wymaga około dwóch godzin. Zabiegi pozwalające uzupełnić brak zęba mogą być wykonywane także przy znieczuleniu ogólnym – zwykle na życzenie pacjenta. Wstawienie implantu to mniejszy dyskomfort dla pacjenta niż np. usunięcie zęba. Przy wyrywaniu często odczuwa się rozpieranie bądź ucisk. Dzieje się to na skutek użycia narzędzi do odsłonięcia i wyjęcia zęba. Jedyne nieprzyjemne uczucie, jakie może się pojawić podczas zabiegu wprowadzenia tytanowej śruby pod koronę, to wibracje. Są one odczuwane z powodu użycia wiertła implantologicznego. Nie są jednak bolesne.

Czy umieszczanie korony na implancie boli?

W przypadku procedury dwuetapowej po zagojeniu miejsca, w które wstawiono implant, odsłania się go. W tym celu dziąsło nad implantem jest przecinane. Do niego wkręca się tzw. śrubę gojącą. Ma ona za zadanie przygotować dziąsła pod założenie korony. Zabieg, podobnie jak wprowadzenie śruby z tytanu, jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Procedura jednoetapowa zakłada wprowadzenie śruby gojącej. Umieszczanie korony w implancie nie wymaga już interwencji chirurgicznej. Jest bezbolesne, chyba ze wokół implantu jest duża tkanka tworząca dziąsło. W tym przypadku stosuje się znieczulenie miejscowe, które niweluje ryzyko pojawienia się bólu.

Czy po wstawieniu implantu mogą pojawić się nieprzyjemne dolegliwości?

Zazwyczaj wprowadzenie implantu nie skutkuje pojawieniem się dolegliwości utrudniających życie. W dzień po zabiegu pacjent może wrócić do pracy. Może się zdarzyć, że na twarzy pojawi się niewielki siniak. Jest to prawdopodobne w przypadku implantów wstawianych pod przednie zęby. Z reguły po wstawieniu tytanowych śrub nie odczuwa się bólu.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz