Home / Zdrowie / Informacje o prezbiopii
badanie

Informacje o prezbiopii

Wraz z wiekiem zaczynają się pojawiać problemy z ostrością widzenia. Zwykle dają one znać o sobie po 40 roku życia, ale mogą też wystąpić wcześniej. Starczowzroczność, czyli prezbiopię, chociaż jest ona chorobą postępującą, można jednak na szczęście skutecznie leczyć i korygować dolegliwości z nią związane.

Pierwsze objawy prezbiopii

Jeśli osobie w wieku 40–45 lat dostosowanie ostrości widzenia zajmuje dłuższą chwilę i wymaga wysiłku, to znaczy, że są to najprawdopodobniej początki starczowzroczności. U niektórych takie niedogodności występują przeważnie wtedy, gdy oświetlenie jest dość niekorzystne. Przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości stają się mniej wyraźne, a czcionka w gazecie czy na ekranie telefonu mniej ostra, jakby zamazana. Naturalnym odruchem jest wtedy odsuwanie od siebie telefonu czy książki, żeby wyraźniej zobaczyć, co jest napisane. Objawy prezbiopii nie ograniczają się wyłącznie do pogorszenia widzenia, może im jeszcze towarzyszyć zmęczenie oczu i ból głowy.

Przyczyny starczowzroczności

Prezbiopia pojawia się na skutek zmniejszających się z wiekiem zdolności akomodacyjnych oczu, które umożliwiają wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach. Dzieje się tak dlatego, że soczewka oka wraz z upływem czasu traci swoją elastyczność. W efekcie pogarsza się – szczególnie z bliska i przy słabszym oświetleniu – ostrość widzenia.

Konieczny kontakt ze specjalistą

Po zaobserwowaniu u siebie pierwszych objawów starczowzroczności warto udać się do lekarza okulisty. Specjalista zbada wzrok i oceni jego stan. Jeśli zdiagnozuje, że jest to prezbiopia, wskaże optymalny sposób korekcji wzroku.

Okulary czy soczewki?

W zależności od stanu wzroku lekarz zaleci stosowanie odpowiednich okularów lub soczewek, które sprawią, że przedmioty i druk w książce nie będą już zamazane, a ostrość widzenia będzie taka jak wcześniej, zanim wystąpiły objawy prezbiopii.

Rozstrzygnięcia dylematu, czy zdecydować się na okulary, czy raczej wybrać soczewki, każdy musi dokonać sam. Dla osób prowadzących aktywny tryb życia na pewno jednak bardziej komfortowe będzie korzystanie z soczewek kontaktowych, które w przeciwieństwie do okularów nie zachodzą parą, nie brudzą się i nie występuje ryzyko ich upuszczenia i zniszczenia na przykład podczas jazdy na rowerze.

 

Wieloogniskowe soczewki Acuvue umożliwiają doskonałe widzenie przedmiotów z bliska i z daleka oraz eliminują konieczność pamiętania o zabieraniu ze sobą okularów służących wyłącznie do czytania. Ponadto nie podrażniają oczu, dzięki czemu są rozwiązaniem w pełni komfortowym.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz