Home / Zdrowie / Jak zostać lekarzem?
lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na całym świecie. Szczególnie istotnym, szlachetnym, ale i bardzo odpowiedzialnym jest jednak zawód lekarza. Jest to też chyba jedno z marzeń większości rodziców, aby ich pociecha wybrała studia medyczne i w przyszłości ratowała życia innym. O tym, co trzeba zrobić, aby zostać lekarzem przeczytasz w naszym artykule.

Ile trwają studia medyczne?

Pierwszym krokiem do zdobycia prestiżowego zawodu lekarza są oczywiście studia medyczne. Aby się na nie dostać, zwykle potrzebujemy zdanej matury z przedmiotów takich jak chemia i biologia, ale uczelnie mogą mieć różne wymagania. Podstawowe kształcenie na uniwersytecie medycznym trwa 6 lat, mało kto jednak na nim poprzestaje.

Aby zostać lekarzem specjalistą, po ukończeniu edukacji podstawowej należy wybrać także swoją specjalizację. Na każdym etapie edukacji, studenci oprócz wykładów i ćwiczeń odbyć muszą także obowiązkowe staże i praktyki, które przygotowują ich do wykonywania zawodu. Już w trakcie studiów i praktyk przyszli lekarze zobowiązani są do przestrzegania wszelkich norm, czyli między innymi stroju ochronnego. Jeśli zastanawiasz się, gdzie można nabyć certyfikowane środki ochrony osobistej z pomocą przyjdzie Ci sklep internetowy MedicaMask. Realizuje on również zamówienia grupowe, dzięki czemu placówki medyczne, czy uniwersytety mogą zakupić je w znacznie korzystniejszej cenie hurtowej.

Czy każdy może zostać lekarzem?

Niestety nie każdy może zostać lekarzem. Nie chodzi tutaj tylko o ogrom wiedzy do zdobycia, duże koszty edukacji, czy trudne praktyki. Duży wpływ mają tutaj także cechy charakteru kandydata na medyka. Osoba marząca o karierze lekarza musi odznaczać się także zestawem niezbędnych cech personalnych. Na długiej liście znajdą się między innymi cechy takie jak sumienność, opanowanie, troskliwość, empatia, odporność na stres, uczciwość, bezinteresowność.

Znaczenie mają również tzw. “soft skills” , jak umiejętność słuchania, aby móc przeprowadzić profesjonalny wywiad z pacjentem, a następnie dokładnie przeanalizować wszystkie zebrane informacje. Zawodu tego nie mogą wykonywać też osoby o “słabych nerwach”, czy też nadwrażliwe. Lekarz musi być przygotowany na makabryczne nieraz widoki, a także nieszczęśliwe zakończenia akcji ratowniczych, czy przeprowadzanych zabiegów, które bywają czasem nieuniknione, niezależnie od pracy jaką wykonał lekarz.

Sprawdź również!

ubezpieczenia dla lekarzy

Bezpieczna praca medyka

Ubezpieczenie dla branży medycznej w postaci OC to wymóg, który regulowany jest Rozporządzeniem Ministra Finansów …

Dodaj komentarz