Home / Badania / Jakich informacji dostarcza USG połówkowe?
usg

Jakich informacji dostarcza USG połówkowe?

USG połówkowe wykonuje się w połowie ciąży (między 18 a 22 tygodniem). Badanie ma na celu analizę budowy ciała rozwijającego się płodu. Dziecko zostaje zmierzone, a jego wymiary są porównywane z normami. Bada się wielkość fałdu karkowego, długość kości udowych oraz ramiennych, a także wielkość mózgu i szerokość móżdżka. Dzięki pobranym pomiarom możliwe jest określenie, ile waży dziecko. USG połówkowe Wrocław to moment, gdy możemy dowiedzieć się, jaką płeć ma dziecko.

Co bada USG połówkowe?

Na tym etapie możliwe jest wykrycie, czy twarz dziecka wygląda prawidłowo (czyli czy nie doszło np. do rozszczepów). Weryfikuje się również, czy funkcjonowanie serca jest prawidłowe oraz czy sam narząd nie ma wad anatomicznych. Sprawdza się także stopień wykształcenia płuc, wielkość żołądka, a także to, czy wykształcił się przełyk. Ocenie podlega również kręgosłup oraz budowę kończyn górnych oraz dolnych.

Jak wygląda dziecko na USG połówkowym?

USG połówkowe to doskonała okazja, aby obejrzeć własne dziecko. Niestety, obraz zależy w dużej mierze od tego, jak ułożony jest płód oraz od tego, jaka jest przezierność tkanek dla ultradźwięków (jest to kwestia indywidualna dla każdej kobiety). Przed badaniem nie należy stosować kremów na rozstępy, bo mogą one zaburzać widoczność. Istotne jest również, aby na badanie USG połówkowe trafić w dobrym momencie, określonym na podstawie faktycznego wieku dziecka.

Wyniki badań USG połówkowego

Analiza wyników należy do lekarza. Rodzice jednak na pewno mogą sprawdzić, czy waga dziecka jest zgodna z normami. W 22 tygodniu, płód powinien ważyć około 470 gramów. Wielkość dziecka powinna wynosić mniej więcej 28 centymetrów.

Jak przygotować się do badania USG połówkowego?

Badanie USG połówkowe nie wymaga specjalnych przygotowań. Lekarze zalecają jedynie, aby do gabinetu zgłosić się z pełnym pęcherzem. Nie należy również spieszyć się z terminem wykonania USG połówkowego – zdecydowanie lepiej jest odłożyć je bliżej 22 tygodnia niż robić je na początku 18 tygodnia. Dziecko wówczas będzie większe (prawie dwukrotnie, w porównaniu do 18 tygodnia!), a wyniki badań bardziej pewne.

Nieprawidłowy wynik badania połówkowego

Gdy badanie wskaże, że dziecko ma ciężkie wady, możliwe jest przeprowadzenie leczenia lub, jeśli taka jest wola rodziców, aborcji za granicą. Trudno o wskazanie jednoznacznej granicy czasowej, do której przeprowadza się zabiegi (zależy to od kraju), jednak w praktyce większość szpitali wydaje pozytywną decyzję do około 22-24 tygodnia życia płodowego dziecka.

Sprawdź również!

usg

Kiedy ginekolog może określić płeć dziecka?

Oczekiwanie na narodziny dziecka jest zwykle bardzo emocjonujące. Przyszli rodzice pragną, jak najszybciej poznać płeć …

Dodaj komentarz