Home / Zdrowie / Joga kundalini – jakie daje korzyści
joga

Joga kundalini – jakie daje korzyści

Obecnie życie dostarcza nam wielu stresów. Praca, dom, rodzina wszystko nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie. Stres często bagatelizowany, może być źródłem wielu problemów zdrowotnych, i znacznie obniża jakość naszego życia. Wśród wielu technik relaksacyjnych i porad związanych z radzeniem sobie ze stresem, warto bliżej przyjrzeć się tym traktujących o wpływie jogi, a dokładnie jej odmiany jogi kundalini.

Skąd pochodzi ?

Joga kundalini w dawnych czasach praktykowana była głównie przez rody królewskie z Indii, a wiedza na jej temat przekazywana była z mistrza na ucznia.
Ten rodzaj jogi stał się popularny w USA i Europie zachodniej dzięki Yogi Bhajanie. Hinduskiemu nauczycielowi, który opracował własną metodę jej praktykowania, bez restrykcyjnej ascezy. Uznał on, że techniki te są zbyt potrzebne światu, aby utrzymywać je w tajemnicy. W 1969 r. założył on specjalną organizacje 3HO, która szkoliła przyszłych joginów w technikach kundalini. Stał się autorytetem w dziedzinie jogi kundalini, a jego nauki do dziś są podstawowym źródłem informacji na temat jej praktykowania. Ten rodzaj jogi stał się również popularny wśród wielu znanych osobistości ze świata show biznesu np. Madonna czy Miranda Kerr.

Czym charakteryzuje się joga kundalini?

Joga kundalini to najbardziej mistyczna odmiana jogi. Skupia się ona na odpowiednich ćwiczeniach fizycznych, oddechowych, mudrach, mantrach i medytacji. Wszystkie te praktyki mają na celu przywrócenie równowagi czakr, inaczej ośrodków energetycznych ciała. Wpływa to bezpośrednio na odzyskanie równowagi fizycznej, psychicznej i emocjonalnej organizmu. To pozwala na uwolnienie się od negatywnego wpływu stresu i wejścia w wyższy poziom świadomości.
Ten rodzaj jogi, idealnie nadaje się dla współczesnego człowieka, ciągle goniącego za swoim życiem, oraz tracącym w międzyczasie świadomość swoich potrzeb. Ta metoda relaksacji pozwala uwolnić w sobie pokłady twórczej energii, przy świadomym zastosowaniu pięciu technik pracy ze swoim duchem i umysłem. Skupiają się one na asanach (pozycje jogi), pranajamie (ćwiczenia oddechowe), medytacji, mantrach i mundrach. Dzięki praktykowaniu jogi kundalini, pokłady energii wędrują ku górze, wzdłuż kręgosłupa do pozostałych czakr, których w organizmie jest ich łącznie siedem. Jeśli wyżej wymieniona energia jest zaburzona, można doświadczyć wówczas stanów lękowych, zaniżenia poczucia własnej wartości, wahań emocjonalnych i braku samoakceptacji.

Korzyści płynące z jogi kundalini.

Niektóre portale związane z prowadzeniem warsztatów na temat jogi kundalini, gwarantują, że pierwsze efekty tych ćwiczeń pojawią się już po czterdziestu dniach, od początku ich stosowania.Jedynie co powinniśmy zrobić to uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na efekty. A te brzmią bardzo atrakcyjnie. Jak wcześniej zostało napisane, praktyka tego rodzaju ćwiczeń pozwala na uwolnienie pozytywnej energii, która ma za zadanie polepszyć jakość naszego życia, tak aby stało się pełniejsze i szczęśliwsze. Zmianie może ulec stan emocjonalny, fizyczny i duchowy naszego organizmu. Będzie miało to znaczący wpływ na nas oraz na nasze otoczenie, które zauważając zmianę w nas, również zacznie zmieniać się na lepsze. Pozbędziemy się zbędnego balastu emocjonalnego, który przez niezapomniane urazy i porażki ciągnął nas w dół. To potrafiło blokować rozwój, popychało do nadmiernych analiz i w rezultacie braku wiary we własne możliwości. Oprócz korzyści psychicznych, joga kundalini przyczynia się również do poprawienia naszego zdrowia. Owocem jej wpływu może być lepsze krążenie i ciśnienie krwii, dotleniamy poprawnie organizm co skutkuje większą ilością energii i ogólnie lepszym samopoczuciem. Jest doskonałym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia farmakologicznego czy psychoterapii. Jej skuteczność została potwierdzona badaniami medycznymi. Przeprowadził je prof. Sat Bir Khalsa z Harvard Medical School. Ciekawostką może być fakt, że wykorzystywana jest do szkoleń z zakresu biznesu. Poprawia wzmocnić takie obszary jak duża decyzyjność, samoopanowanie, koncentracja, pamięć i intuicja. Niezbędne w pracy lidera biznesu.

Nie ma ograniczeń co do dziedzin życia w których możemy wykorzystać tą technikę. Nie ważne czy chcesz poprawić swoje relacje w związku, zmienić pracę na lepszą, wpłynąć na strefę finansową swojego życia czy odnaleźć powołanie. Wszechstronność i uniwersalność jogi kundalini zapewnia odzyskanie równowagi w każdej jego części.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz