Home / Choroby / Koślawość stóp
stopy

Koślawość stóp

O tym, jak ważna jest rola stóp nie trzeba raczej nikogo przekonywać. To właśnie na stopach opiera się cały ciężar naszego ciała i odgrywają niesamowicie ważną rolę w mechanizmie poruszania się.

Sama stopa posiada bardzo skomplikowaną budowę, o czym nie każdy również wie – posiada 26 kości, 33 stawy oraz ponad 100 różnego rodzaju mięśni. Przy takiej „architekturze” naszego ciała, koślawość stóp jest normą na pewnym etapie rozwoju człowieka. Niemniej jednak, jeżeli nie zanika w późniejszym czasie, to należy ją traktować już jako dolegliwość.

Koślawość stóp jest określeniem bardzo ogólnym i można ją podzielić na kilka różnych rodzajów. Jednym z nich jest znane wszystkim płaskostopie, które jest normalne u niemowląt i całkiem powszechne u dzieci do 10. roku życia. Zależy ono od bardzo wielu czynników, takich jak środowisko, noszone obuwie a nawet geny. Płaskostopie u osób dorosłych może powodować bóle kręgosłupa oraz nóg, dlatego warto je leczyć. Najlepiej udać się do ortopedy, który pomoże poradzić sobie z tym problemem – jedną z metod są chociażby wkładki ortopedyczne.

Innym rodzajem koślawości stóp jest stopa płasko-koślawa. W pewnym wieku jest ona również normą rozwojową, jednakże dłuższe wykrzywienie stóp powinno zostać zasygnalizowane lekarzowi. Objawami może być utykanie lub nawet ból podczas chodzenia. Utrzymujący się stan stopy płasko-koślawej powinien być leczony, gdyż może prowadzić do bólu stóp oraz łydek, co z kolei przekłada się na szybsze zmęczenie. Schorzenie w dalszych fazach może prowadzić nawet do zaburzeń krążenia oraz problemów z kręgosłupem – wtedy mogą być przydatne gorsety ortopedyczne.

Jak już zostało wspomniane, leczenie koślawości stóp najlepiej rozpocząć od wizyty u specjalisty. Niekiedy schorzenie może być tak zaawansowane, że konieczna jest operacja. Niemniej jednak, zazwyczaj kończy się na rehabilitacji oraz zastosowaniu się do kilku cennych rad specjalisty. Osoby posiadające problemy ze stopami powinny szczególnie troszczyć się o to, aby utrzymywać odpowiednią wagę – w końcu cały ciężar ciała człowieka naciska właśnie na stopy.

Sprawdź również!

lekarz

Nowoczesne metody kontroli glikemii – sensory CGM I FGM

Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, …

Dodaj komentarz