Home / Zdrowie mężczyzny / Kwas foliowy w diecie mężczyzn
kwas

Kwas foliowy w diecie mężczyzn

Kwas foliowy zalecany jest do zażywania przez kobiety planujące zajście w ciążę. Jego prawidłowy poziom chroni płód przed wystąpieniem wad cewy nerwowej. Okazuje się jednak, że nie tylko kobiety powinny go przyjmować planując potomstwo.

Dlaczego tak ważny jest kwas foliowy

Przeprowadzane w ostatnim czasie badania są dowodem na to, że spora część z nas zmaga się z niedoborami kwasu foliowego. Składnika, który niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, a w przypadku przyszłych rodziców w dużym stopniu wpływa na minimalizowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych w obrębie cewy nerwowej. Struktury, z której powstaje kręgosłup oraz układ nerwowy.

Kwas foliowy wpływa na regulację oraz wzrost komórek wszystkich komórek organizmu. Kolejno uczestniczy w syntezie kwasów nukleinowych czy też pobudza procesy krwiotwórcze. Pozwala usprawnić pracę układu pokarmowego, jak i wpływa na efektywniejsze radzenie sobie ze stresem, napięciem i problemami z koncentracją.

U mężczyzn, poza podstawowymi korzyściami, jakie każdemu organizmowi przynosi kwas foliowy, wedle badań wpływa on na jakość nasienia. Zapobiega osłabianiu płodności i również jest w stanie wpłynąć na ochronę przed zaburzeniami rozwojowymi u dzieci.

Dawkowanie kwasu foliowego

W przypadku mężczyzn, którzy planują potomstwo, o ile lekarz nie zaleci inaczej, wskazuje się na dawkowanie na poziomie 400 mcg, czyli 0,4 mg. Jest to dawka wskazana także dla wszystkich osób dorosłych, choć może zostać indywidualnie dopasowana przez lekarza, między innymi z uwzględnieniem płci, wieku oraz masy ciała.

Źródła folianów

Foliany, czyli kwas foliowy oraz jego pochodne, znajdujemy przede wszystkim w warzywach oraz owocach. Do diety warto zatem włączać brukselkę, fasolkę, marchewkę, szparagi, szpinak czy sałatę. Z owoców na pierwszym miejscu wybierzemy pomarańcze i banany. W niewielkich ilościach, w jadłospisie może zagościć wątróbka.

Pewnym problemem staje się to, że przyswajanie folianów z produktów spożywczych jest dość ograniczone. Ponadto część osób zmaga się z upośledzeniem funkcji wchłaniania kwasu foliowego. Na tę okoliczność rozwiązaniem stają się preparaty tak zwanych aktywnych folianów.

Codzienną dietę warto więc uzupełnić o kwas foliowy. Ten pochodzący ze źródeł naturalnych, ale i wspomagająco z odpowiednio dobranych preparatów. W szczególności, gdy w grę wchodzi przyszła rola ojca.

Sprawdź również!

szampon

Szampon – męska sprawa? O dobieraniu szamponu do męskich włosów

O higienę swojego ciała dbać powinien każdy bez wyjątku. Z samej natury uważa się, że …

Dodaj komentarz