Home / Zdrowie kobiety / Laktator ręczny – jak wybrać?
butelka

Laktator ręczny – jak wybrać?

Świeżo upieczone mamy oraz te, które mają problemy z odciąganiem pokarmu, mogą skorzystać ze specjalnego urządzenia. Do wyboru jest laktator elektryczny i laktator ręczny. Obydwa znajdują swoje miejsce w wyprawce przygotowanej z myślą o nowym członku rodziny, choć różnią się sposobem użytkowania.

Laktator – czym jest i jak działa

Laktator pozwala skutecznie i dość sprawnie odciągnąć mleko z piersi. Gdy mama ma dużo pokarmu, to prawdziwe wybawienie, bo piersi z nawałem pokarmu zaczynają się robić ciężkie i bolesne. Poza tym karmienie dziecka jest utrudnione.

Ponadto laktator ręczny, ale i elektryczny, pozwalają odciągnąć pokarm i przechować go, by wykorzystać w porze karmienia. To dogodne rozwiązanie, gdy mama podczas wyjazdów czy pracy, nie zawsze może być dostępna w poprze przypadającej na karmienie malucha.

Odciąganie pokarmu odbywa się na zasadzie wysysania mleka z piersi poprzez podciśnienie wytwarzane w laktatorze.

Rodzaje laktatorów ręcznych

Laktator ręczny to wybór pośród kilku rodzajów, w zależności od budowy. Najbardziej tradycyjny laktator ręczny to laktator gruszkowy, do którego użycia potrzeba dwóch rąk. Posiada element przypominający pompkę, który poprzez zaciskanie i puszczanie powoduje zasysanie brodawki, a następnie wypłynięcie mleka.

Na takiej samej zasadzie działają laktatory tłokowe, przy czym posiadają tłok zamiast gruszki. Spośród urządzeń ręcznych najwygodniejsze są laktatory z pompką, ponieważ do ich używania potrzeba tylko jednej ręki. Taki efekt uzyskany został dzięki umocowaniu nakładki oraz pompki na butelce.

Kiedy warto wybrać laktator manualny

Mamy chętniej sięgają po laktatory elektryczne, bo to szybszy sposób na odciągnięcie pokarmu. W wielu wypadkach laktator ręczny będzie jednak lepszym wyborem. Przede wszystkim jest tańszy i pracuje znacznie ciszej. Jeśli zatem odciąganie pokarmu z pomocą laktatora planowane jest sporadycznie, na przykład na czas okazjonalnych wyjść, warto postawić na ten ręczny.

Wybór powinien być zatem dostosowany nie tylko do budżetu, ale przede wszystkim potrzeb i poczucia wygody mam.

Sprawdź również!

test ciążowy

Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają

Możliwość bycia w ciąży zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od tego, czy byłaby ona planowana, …

Dodaj komentarz