Home / Zdrowie / Lecytyna – poznajmy jej wszystkie sekrety
lecytyna

Lecytyna – poznajmy jej wszystkie sekrety

Nasz organizm nie mógłby istnieć bez lecytyny. Jednakże z wielu przyczyn jej produkcja w organizmie może zostać zaburzona. W takiej sytuacji konieczne jest dostarczenie jej z zewnątrz. Jest to niezwykle ważne, gdyż niedobory lecytyny negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie.

Podstawowe informacje na temat lecytyny

Lecytyna to mieszanka dużej ilości związków, które wykazują charakter lipidowy. Mowa między innymi o fosfolipidach, czyli związkach w których składzie występują przede wszystkim kwasy tłuszczowe. Dostępny jest też glicerol, grupy fosforowe oraz choliny i seryny. Warto wskazać też na wodę, węglowodany, trójglicerydy i glikolipidy. Połączenie wymienionych substancji stanowi bardzo ważny element komórek – lecytynę.

Jest to składnik pożywienia, który powinien być regularnie dostarczany do naszego organizmu. Największe ilości można znaleźć w soi, rzepaku, żółtkach jaj oraz wątrobie. Lecytyna występuje też w pieczywie pełnoziarnistym i orzechach. Dostępna jest również w suplementach diety, które można nabyć w każdej aptece. Lecytyna 1200, Lecithin i inne tabletki tego pokroju uzupełniają niedobory występujące w organizmie. Są to suplementy, które nie wymagają recepty.

Lecytyna dostępna jest w kilku wariantach. Pierwszy z nich nosi miano słonecznikowego, inny sojowego, a trzeci rodzaj to lecytyna rzepakowa. Kiedy wziąć pod uwagę odmianę słonecznikową, w lecytynie można znaleźć głównie kwasy tłuszczowe omega-6. Lecytyna rzepakowa stanowi bogactwo kwasów omega-3.

Lecytynę stosuje się z wielu przyczyn. Jako, że występuje w niej cholina, oddziałuje ona na układ nerwowy. Przez określenie to rozumie się lepszą koncentrację oraz pamięć. W związku z tym jest to środek po który powinny sięgać wszystkie osoby, które pracują umysłowo bądź bezustannie uczą się. Jest pomocna w walce z depresją oraz stanami lękowymi, które w dzisiejszych czasach nękają bardzo wiele osób. Wielu sportowców sięga po lecytynę, a jest to związane z tym, że mięśnie i cały organizm regenerują się zdecydowanie szybciej przy jej pomocy.

Skoro wiemy już jakie cechy posiada lecytyna, dobrze jest wiedzieć w jaki sposób należy ją dawkować. W organizmie wszystko będzie przebiegło we właściwy sposób, kiedy dostanie on pomiędzy 2 a 2,5 grama lecytyny. Wiele osób jednak zwiększa tę ilość, a maksymalna granica wynosi 6 gramów. Jeśli więc trenujesz regularnie na siłowni, a do tego czujesz się ociężale i ospale, a do tego masz problemy ze skupieniem uwagi, najwyższy czas, żeby zwiększyć przyjmowanie omawianej substancji. W takich przypadkach spożywanie właściwych produktów nie wystarcza i konieczne jest sięgnięcie po suplementy diety. Dostępne są różne porcje, dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania warto poradzić się lekarza bądź farmaceuty.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz