Home / Zdrowie / Lecytyna – poznajmy jej wszystkie sekrety
lecytyna

Lecytyna – poznajmy jej wszystkie sekrety

Nasz organizm nie mógłby istnieć bez lecytyny. Jednakże z wielu przyczyn jej produkcja w organizmie może zostać zaburzona. W takiej sytuacji konieczne jest dostarczenie jej z zewnątrz. Jest to niezwykle ważne, gdyż niedobory lecytyny negatywnie wpływają na nasze funkcjonowanie.

Podstawowe informacje na temat lecytyny

Lecytyna to mieszanka dużej ilości związków, które wykazują charakter lipidowy. Mowa między innymi o fosfolipidach, czyli związkach w których składzie występują przede wszystkim kwasy tłuszczowe. Dostępny jest też glicerol, grupy fosforowe oraz choliny i seryny. Warto wskazać też na wodę, węglowodany, trójglicerydy i glikolipidy. Połączenie wymienionych substancji stanowi bardzo ważny element komórek – lecytynę.

Jest to składnik pożywienia, który powinien być regularnie dostarczany do naszego organizmu. Największe ilości można znaleźć w soi, rzepaku, żółtkach jaj oraz wątrobie. Lecytyna występuje też w pieczywie pełnoziarnistym i orzechach. Dostępna jest również w suplementach diety, które można nabyć w każdej aptece. Lecytyna 1200, Lecithin i inne tabletki tego pokroju uzupełniają niedobory występujące w organizmie. Są to suplementy, które nie wymagają recepty.

Lecytyna dostępna jest w kilku wariantach. Pierwszy z nich nosi miano słonecznikowego, inny sojowego, a trzeci rodzaj to lecytyna rzepakowa. Kiedy wziąć pod uwagę odmianę słonecznikową, w lecytynie można znaleźć głównie kwasy tłuszczowe omega-6. Lecytyna rzepakowa stanowi bogactwo kwasów omega-3.

Lecytynę stosuje się z wielu przyczyn. Jako, że występuje w niej cholina, oddziałuje ona na układ nerwowy. Przez określenie to rozumie się lepszą koncentrację oraz pamięć. W związku z tym jest to środek po który powinny sięgać wszystkie osoby, które pracują umysłowo bądź bezustannie uczą się. Jest pomocna w walce z depresją oraz stanami lękowymi, które w dzisiejszych czasach nękają bardzo wiele osób. Wielu sportowców sięga po lecytynę, a jest to związane z tym, że mięśnie i cały organizm regenerują się zdecydowanie szybciej przy jej pomocy.

Skoro wiemy już jakie cechy posiada lecytyna, dobrze jest wiedzieć w jaki sposób należy ją dawkować. W organizmie wszystko będzie przebiegło we właściwy sposób, kiedy dostanie on pomiędzy 2 a 2,5 grama lecytyny. Wiele osób jednak zwiększa tę ilość, a maksymalna granica wynosi 6 gramów. Jeśli więc trenujesz regularnie na siłowni, a do tego czujesz się ociężale i ospale, a do tego masz problemy ze skupieniem uwagi, najwyższy czas, żeby zwiększyć przyjmowanie omawianej substancji. W takich przypadkach spożywanie właściwych produktów nie wystarcza i konieczne jest sięgnięcie po suplementy diety. Dostępne są różne porcje, dlatego przed rozpoczęciem przyjmowania warto poradzić się lekarza bądź farmaceuty.

Sprawdź również!

garnek

Najlepsze garnki dla naszego zdrowia

Kiedy dbamy o nasze zdrowie, to skupiamy się na tym, aby posiłki były wykonane z …

Dodaj komentarz