Home / Leczenie / Leczenie stopy cukrzycowej
cukrzyca

Leczenie stopy cukrzycowej

Niekontrolowanie stanu cukrzycy, powoduje wystąpienie powikłań w przebiegu tej groźnej choroby.

Jednym z efektów zaniedbań chorych na cukrzycę jest wystąpienie objawów tzw. stopy cukrzycowej, zauważenie pierwszych symptomów powinno zmobilizować chorego do konsultacji z lekarzem.

Objawy towarzyszące stopie cukrzycowej

  • Zmniejszenie zdolności do odczuwania bólu lub zmiany temperatury.
  • Mrowienie lub pieczenie stopy.
  • Ostre bóle lub skurcze.
  • Zwiększona wrażliwość na dotyk.
  • Osłabienie mięśni.
  • Utrata równowagi i koordynacji.
  • Poważne problemy pochodzące z samego obszaru stóp, takie jak wrzody, infekcje, deformacje, bóle kości i stawów.

Leczenie stopy cukrzynowej

Złoty standard leczenia stopy cukrzycowej obejmuje oczyszczenie i zaopatrzenie rany, postępowanie jak w przypadku zakażeń, procedury rewaskularyzacji (leczenia niedokrwienia w stopie cukrzycowej – tzw. metodą angioplastyki balonowej). Inne metody są korzystne, jako terapie dodatkowe, takie jak hiperbaryczna terapia tlenowa, stosowanie zaawansowanych produktów do pielęgnacji i leczenia ran.
U pacjentów z owrzodzeniami stopy cukrzycowej, występują różne czynniki, takie jak mechaniczne zmiany w konformacji kostnej stopy, neuropatia obwodowa i miażdżyca tętnic obwodowych. Wszystkie te elementy występują z wyższą częstotliwością i intensywnością w populacji chorych na cukrzycę.

Chirurgiczne oczyszczanie, znane również, jako „ostra metoda”, jest wykonywane za pomocą skalpela, jest szybkie i skuteczne w usuwaniu nadmiernego zrogowacenia i martwej tkanki na stopie. Szczególną troskę należy podjąć w celu ochrony zdrowej tkanki, która ma lekko czerwono – różowy wygląd. Autolityczny oczyszczenie obejmuje stosowanie opatrunków, które tworzą wilgotne środowisko dla rany, tak, aby mechanizmy obronne gospodarza (neutrofile, makrofagi) mogły oczyścić martwą tkankę przy użyciu enzymów ciała. Autoliza jest wzmacniana przez stosowanie odpowiednich opatrunków, takich jak hydrokoloidy, hydrożele. Autoliza jest wysoce selektywna, pozwalająca uniknąć uszkodzenia otaczającej skóry.

U chorych na cukrzycę leczenie stopy cukrzycowej jest odpowiedzialne za przyczynę częstszych hospitalizacji niż inne powikłania cukrzycy. Cukrzyca jest wiodącą przyczyną urazowych amputacji kończyn dolnych, przy czym u około 5% chorych na cukrzycę rozwijają się wrzody stóp każdego roku i 1% wymaga amputacji.

Badanie fizykalne kończyn z owrzodzeniem stopy cukrzycowej można podzielić na badanie rany i ogólny stan kończyny, ocenę możliwości niewydolności naczyń, a także ocenę możliwości neuropatii obwodowej. Leczenie cukrzycowych ran jest oparte na głębokości tkanki miękkiej i zaangażowaniu kostnym. Należy wykonać badania stwierdzające kompletną liczbę komórek krwi wraz z oceną stężenia glukozy, glukooglobiny i kreatyniny w surowicy.

Leczenie owrzodzeń stóp u diabetyków wymaga odciążenia rany przy użyciu odpowiednich środków. Codziennie powinno się wykonywać moczenie chorej stopy w soli fizjologicznej, aby zapewnić wilgotne środowisko dla rany. W razie potrzeby lekarz zaleci kurację  antybiotykową, jeśli występuje zapalenie kości i szpiku. Należy zwrócić również uwagę na optymalną kontrolę stężenia glukozy we krwi oraz ocenę i korekcję obwodowej niewydolności tętniczej.

Lekarz chirurgii naczyniowej i / lub chirurg podiatryczny powinien ocenić wszystkich pacjentów ze stopą cukrzycową w celu określenia konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, zabiegu rekonstrukcyjnego na architekturze kostnej, rekonstrukcji naczyń lub miękkiej tkanki.

Wynikiem utraty uczucia w stopie jest stres powtarzalny, niezauważone urazy i złamania. Strukturalne odkształcenia stóp, takie jak młotkowate palce, deformacje śródstopia lub stopa Charcot (zniszczenie kości i stawów stopy o podłożu neuropatycznym). Nadmierne upały lub zimno, nacisk słabo dopasowanego buta lub uszkodzenie stopy ostrym przedmiotem nieumyślnie pozostawionym w podeszwie może powodować pęcherze i owrzodzenia. Te czynniki, w połączeniu z niskim dopływem tętniczym, powodują wysokie ryzyko utraty kończyny u pacjenta z cukrzycą.

Sprawdź również!

znieczulenie

Klinika weterynaryjna – Toruń

Avimedicus to mieszcząca się w Głogowie pod Toruniem nowoczesna klinika weterynaryjna, której celem jest zapewnienie …

Dodaj komentarz