Home / Zdrowie / Leki czy wizyta u fizjoterapeuty?
plecy

Leki czy wizyta u fizjoterapeuty?

Niestety wciąż spora ilość pacjentów, szczególnie tych, którzy z bólem kręgosłupa trafiają do lekarza po raz pierwszy, otrzymuje leki przeciwbólowe, zwolnienie lekarskie i zalecenie ograniczenia aktywności fizycznej. Czy to jest to jednak właściwe podejście, a może warto podejść do problemu z nieco innej strony?

Lepiej leczyć niż jedynie uśmierzać ból

Kiedy Twój kręgosłup odmówił posłuszeństwa i zbuntował się przeciw złemu traktowania go przez nas samych, czas na odwiedzenie specjalisty. Pamiętaj — leki w większości przypadków jedynie chwilowo uśmierzają ból, jednak nie rozwiązują problemu, który niezdiagnozowany i nieleczony będzie do nas regularnie wracać.

Pierwszą i najważniejszą kwestią w przypadku bólów kręgosłupa jest wybór fizjoterapeuty, i to takiego, który jest specjalista w swoim zawodzie, a nie jedynie osobą, która skończyła kurs weekendowy. Pamiętaj — szybka diagnoza i prawidłowa ocena Twoich dolegliwości sprawi, że już po kilku wizytach, problem z bólem kręgosłupa może zupełnie zniknąć.

Manipulacje — najskuteczniejsza technika fizjoterapii?

Wiele osób, które miały jakiekolwiek problemy z bólem kręgosłupa, a szczególnie z takim, który pojawił się nagle i jest bardzo uciążliwy, wskazuje na manipulację (tzw. nastawianie) za najbardziej skuteczną formę pomocy. Jeżeli również chciałbyś skorzystać z tej niezwykle skutecznej formy fizjoterapii, pamiętaj przede wszystkim o jednym — tego typu terapia musi być przeprowadzana jedynie przez dobrze przeszkolonych fizjoterapeutów, którzy skończyli studia i mogą pochwalić się odpowiednim doświadczeniem. Nigdy nie decyduj się na korzystanie z usług tzw. kręgarzy, którzy nie dysponują żadnymi, potwierdzonymi kwalifikacjami — mogą oni wyrządzić nam więcej szkód niż pożytku, dlatego lepiej omijać ich szerokim łukiem. Stawką jest Twoje bezpieczeństwo i zdrowie!

Fizjoterapia to jednak nie tylko terapia manualna http://osteopatis.pl/terapia-manualna/, to również różnego rodzaju zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak np. laser czy pole magnetyczne. Dobry fizjoterapeuta z pewnością doradzi nam, co będzie dla nas najlepsze.

Leki jako uzupełnienie terapii

Nadużywanie leków jest szkodliwe, tego nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć. W przypadku podjęcia decyzji o terapii manualnej, dobry fizjoterapeuta z pewnością powie nam jednak o tym, że może być ona wsparta środkami przeciwzapalnymi, które nie tylko łagodzą ból, ale także zmniejszają stan zapalny. Oczywistym jest jednak fakt, że każde leki powinny być zażywane w porozumieniu z lekarzem — dobrze dobrane tabletki są bowiem w stanie znacznie przyspieszyć efekty fizjoterapii. Ważna uwaga — żadnych leków nie bierzemy jednak przed wizytą u fizjoterapeuty, ponieważ może to utrudnić, a nawet uniemożliwić skuteczne zdiagnozowanie problemu.

W przypadku leków stosowanych przy bólach kręgosłupa, pamiętać należy przede wszystkim o jednej fundamentalnej zasadzie — nie powinniśmy ich traktować jako rozwiązania naszych problemów. Leki są bowiem w stanie uśmierzyć nasz ból, jednak w dłuższej perspektywie ich zażywanie może być szkodliwe dla naszego zdrowia. Najważniejszą kwestią jest zawsze zdiagnozowanie problemu, który wywołuje ból i jego wyeliminowanie, a to umożliwi nam m.in. wizyta u dobrego fizjoterapeuty.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz