Home / Apteczka / Liść laurowy i jego właściwości zdrowotne
liść laurowy

Liść laurowy i jego właściwości zdrowotne

Laur jest warzywem szlachetnym, które to pochodzi z terenów Morza Śródziemnego. Już w starożytnej Grecji zioło poświęcone było bogu Apollinowi, aby chronił domostwa przed złowrogimi piorunami. Obecnie liście laurowe stosuje się w kuchniach całego świata. Posiadają nie tylko doskonałe właściwości smakowe, ale również zdrowotne, dlatego warto je przyjmować w codziennej diecie. Liście laurowe zawierają olejki eteryczne, które to są bardzo bogate w tlenki, garbniki, lakton, a także żywicę i pektyny, co sprawia, że zastosować je można w leczeniu anoreksji, grypy, problemów trawiennych, czy też reumatyzmie oraz infekcjach jelitowych. Warto wspomnieć, że liście laurowe świetnie pomagają również w leczeniu zatok, grzybicy stóp, oraz są bardzo skuteczne, jeśli chcemy zwalczyć łupież.

Właściwości lecznicze liści laurowych

Liście laurowe mają szereg różnorodnych właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim poprawiają one krążenie krwi w całym organizmie, a także działają żółciopędnie. Warto wskazać, że chronią one również naszą wątrobę, wspomagają pracę układu nerwowego oraz pomagają w przyswajaniu niezbędnych do życia składników pokarmowych. Bardzo ważnym zadaniem w organizmie jakie pełnią liście laurowe jest to, że zapobiegają rozmnażaniu się bakterii i grzybów chorobotwórczych, oraz ma właściwości wykrztuśne, detoksykujące i przeciwwirusowe. Ostatnią pozytywną właściwością leczniczą liści jest to, że wspomagają proces trawienia i poprawiają pracę metabolizmu.

Dlaczego warto używać liści laurowych w codziennym menu?

Liście laurowe mają szereg pozytywnych właściwości. Zacząć należy od tego, że świetnie pomagają leczyć zaburzenia trawienia. W tym celu dodawać je należy do gotowanych potraw, a także żuć liście laurowe bezpośrednio przed posiłkiem. Są również świetnym sposobem, który sprawdza się w leczeniu kaca, lub też zatrucia. W tym celu warto zaparzyć 20 liści laurowych w szklance wody. Zaparzamy liście przez dwadzieścia minut a następnie pijemy. To jednak nie wszystko, ponieważ liście laurowe również leczą infekcje dziąseł, chrypkę, utratę głosu. Aby skutecznie mogły zadziałać należy ugotować 10 liści laurowych i płukać jamę ustną płynem. Czy z pomocą liści laurowych można leczyć również grypę i zapalenie oskrzeli? Okazuje się, że tak ponieważ wystarczy macerować 4 liście i skórkę pomarańczową w jednym litrze wody. Taką miksturę pijemy w czasie choroby. Znakomicie zmniejsza gorączkę, ból głowy a także doda nam energii. Nie można zapominać, że liście laurowe łagodzą ból żołądka również na tle nerwowym.

Sprawdź również!

komar

Ugryzienie komara – jak sobie z nim radzić?

Ukąszenia komarów zostawiają na skórze swędzące i czerwone bąble. Świąd może utrzymywać się kilka dni. …

One comment

  1. Dowiedziałam się dużo nowych informacji! Dzięki!

Dodaj komentarz