Home / Badania / Metody badania oczu – oftalmoskop i biomikroskopia
badanie oczu

Metody badania oczu – oftalmoskop i biomikroskopia

Oczy to narządy zmysłów, których uszkodzenie jest wyjątkowo dotkliwe, a zarazem ich badanie jest trudne, ponieważ są to organy bardzo delikatne. Stale trwają prace nad nowymi nieinwazyjnymi i bezpiecznymi metodami zajrzenia do oka. Dziś przyjrzymy się lepiej dwóm przyrządom do badania oczu – oftalmoskopowi oraz lampie szczelinowej. W jakich sytuacjach mogą być pomocne?

Oftalmoskop (wziernik oczny)

Oftalmoskop, czyli inaczej wziernik oczny, służy do badania dna oka. Jest to stosunkowo długo znany aparat – skonstruowano go w 1851 roku. Od tamtej pory jest udoskonalany przy użyciu coraz bardziej zaawansowanych technologii.

W najprostszym modelu muszą znaleźć się takie elementy, jak: uchwyt z miejscem na baterie oraz głowica składająca się z żarówki, soczewek korygujących i lusterka lub pryzmatu. Nowoczesne oftalmoskopy korzystają z takich zdobyczy techniki, jak laser i skaner, aby jeszcze dokładniej badać dno oka.

Biomikroskopia oka i lampa szczelinowa

Biomikroskopia oka to badanie przeprowadzane przy użyciu lampy szczelinowej. Stanowi ona podstawowe narzędzie pracy okulisty.  Umożliwia poznanie struktur oka. Lampa szczelinowa jest zbudowana z silnego źródła światła, które można dowolnie skupiać lub rozpraszać, a także z biomikroskopu, który powiększa oglądany obraz. W razie konieczności można użyć filtrów, które umożliwiają przebadanie osoby wrażliwej na światło lub poszerzenie zakresu badania poprzez dodanie bardziej zaawansowanych elementów (np. wydobycie szczegółów włókna nerwowego przy użyciu zielonego filtra).

Aby przeprowadzić biomikroskopię oka, należy rozszerzyć źrenicę. W tym celu wkrapla się odpowiedni preparat. Z tego powodu przez kilka godzin może występować nieostre widzenie lub nadwrażliwość na światło – dobrze, aby pacjent miał okulary przeciwsłoneczne.

Podczas badania głowa pacjenta spoczywa na podpórce podtrzymującej brodę i głowę. Ważna jest stabilność pozycji. Wzrok pacjenta jest skierowany na wprost. Badanie jest bezbolesne, bezinwazyjne i przeprowadzane rutynowo jako podstawa do określenia stanu oka.

Badania oczu wymagają bardzo precyzyjnego i bezpiecznego sprzętu. Do polskich gabinetów dostarcza go www.polandoptical.pl.

Sprawdź również!

przychodnia

Nowa przychodnia rehabilitacyjna w Warszawie

Początkiem 2019 roku na warszawskich Bielanach została otwarta nowa przychodnia rehabilitacyjna BioMedica. Jest to nowoczesna …

Dodaj komentarz