Home / Zdrowie kobiety / Mleczko migdałowe – zastosowanie w kosmetyce
Mleczko migdałowe

Mleczko migdałowe – zastosowanie w kosmetyce

Kosmetyki w oparciu o naturalne olejki i mleczka z każdym rokiem zyskują na popularności, stanowiąc alternatywę dla produktów opartych na składnikach, które powstały w laboratoriach największych firm kosmetycznych na świecie. Popularnością cieszy się między innymi mleczko migdałowe. W kosmetyce tradycyjnej wykorzystywane od wieków, zaś od niedawna stanowi składnik wielu kremów, odżywek, szamponów czy mydeł.

Obfitość składników odżywczych

Kosmetyki z mleczkiem migdałowym znane były przede wszystkim w krajach o klimacie suchym i ciepłym, gdzie uprawia się migdałowce. Dziś jednak także na Starym Kontynencie można czerpać z właściwości nasion drzewa migdałowego, nie tylko podczas chrupania i tworzenia smakowitych deserów. Słodkie migdały obfitują w wiele składników odżywczych, wspomagających organizm w walce z negatywnymi skutkami upływającego czasu i zanieczyszczeniem środowiska, w jakim żyjemy. Spośród czynnych substancji na szczególną uwagę zasługują:

– proteiny (białka) o działaniu odżywczym,

– minerały (głównie wapń, potas, magnez i sód), niezbędne w każdym z życiowych procesów,

– fitosterole odpowiadające za ujędrnianie skóry i mające działanie przeciwzapalne,

– niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), uszczelniające barierę lipidową oraz zwiększające nawilżanie skóry,

– witaminy (E, B2, B3 czy B9 – kwas foliowy) o działaniu antyoksydacyjnym.

Nawilżanie i coś jeszcze

Właściwości kosmetyczne mleczka migdałowego to przede wszystkim nawilżanie połączone z natłuszczaniem. Ponadto z powodzeniem stosowane są przy wielu schorzeniach i chorobach skóry, jak egzema czy łuszczyca, będąc dodatkowym elementem leczniczej terapii. Olejek migdałowy to także panaceum na zmarszczki.

Kosmetyki z mleczkiem migdałowym przede wszystkim polecane są osobom mającym skórę suchą i wrażliwą. Ponadto zdają egzamin jako środek przeciw rozstępom – aplikowanie podczas ciąży to świetny sposób, by w szybkim czasie po porodzie cieszyć się elastyczną skórą.

Mleczko migdałowe to także polecany składnik szamponów do włosów, które stają się bardziej błyszczące i nawilżone. Także skóra głowy wiele zyska dzięki takiej kuracji. Znakomite właściwości wynikają z dużej zawartości w olejku migdałowym aminokwasów o niskiej masie cząsteczkowej, które z łatwością wnikają do głębszych warstw skóry i włosów, nawilżając i reperując. Natomiast kolejny rodzaj składników odżywczych, jakie w dużym stężeniu występują w olejku z migdałów, to kwasy z grupy Omega (zwłaszcza kwas linolowy – Omega-6 oraz kwas oleinowy – Omega-9) o właściwościach nawadniających i regenerujących.

Nawet niewielki dodatek olejku czy mleczka migdałowego znacząco wpływa na jakość kosmetyku. Do codziennej pielęgnacji warto używać nie tylko kremów czy szamponów, ale też niby zwyczajnych kosmetyków, w tym mydła z dodatkiem mleczka migdałowego.

Sprawdź kremowe mydło w płynie z pielęgnującym mleczkiem migdałowym!

Sprawdź również!

test ciążowy

Ciąża – pierwsze objawy – Jakie są i kiedy się zaczynają

Możliwość bycia w ciąży zawsze budzi wiele emocji, niezależnie od tego, czy byłaby ona planowana, …

Dodaj komentarz