Home / Zdrowie / Co możemy zbadać za pomocą ultrasonografii?
lekarz

Co możemy zbadać za pomocą ultrasonografii?

Ultrasonografia jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się przy dolegliwościach brzucha. Jednak nie jest to jedyny przypadek, w którym korzysta się z tej metody diagnostycznej. USG znalazło swoje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie medycyny. Korzystają z niej lekarze w celu poznania przyczyn dolegliwości swoich pacjentów zarówno przy bólu brzucha, jak też problemów z ośrodkowych układem nerwowym czy też dolegliwościach płuc.

Ultrasonografia badaniem ginekologicznym

USG najczęściej kojarzy nam się z badaniem prenatalnym. Słusznie, gdyż w tej dziedzinie również ultrasonografia jest wykorzystywana i to na bardzo dużą skalę. Dzięki niej możliwe jest zdiagnozowanie wielu narządów, jak trzustka, wątroba, śledziona, pęcherzyk żółciowy, pęcherz, nerki i narząd krokowy. Podczas badania posmarowane specjalnym żelem powłoki brzuszne przykładane są do ciała kobiety, co zapobiega odbijaniu się fal.

Ultrasonografia ortopedyczna

Istotną rolę ultrasonografia odgrywa również w diagnostyce i badaniu narządów ruchu. Przeprowadzane jest USG stawów tj. staw łokciowy, kolanowy, barkowy, skokowy i biodrowy, jak też USG dłoni, nerwów obwodowych i mięśni. W większości przypadków badanie to jest przeprowadzone po przebytych urazach w celu zdefiniowania zmian patologicznych oraz potencjalnych przyczyn bólu.

Ultrasonografia serca

Serce człowieka to organ, który odpowiada tak naprawdę za nasze życie. Jakiekolwiek nieprawidłowości związane z jego pracą, skutkują początkowo trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, mają wpływ na komfort życia, a następnie wywołują komplikacje innych narządów. Ultrasonografia serca umożliwia zdiagnozowanie nieprawidłowości w jego strukturze. Dzięki badaniu ocenia się również jego wydolność.

Szeroki zakres wykorzystania

Ultrasonografia jest także obecna przy badaniach ośrodkowego układu nerwowego i męskiego narządu krokowego. Rozwój tej metody diagnostyki spowodował, że wykorzystując właściwy sprzęt można zobaczyć również układ pokarmowy, jak również zbadać węzły chłonne, ślinianki czy oczy.

Sprawdź również!

facet

Zabiegi z wykorzystaniem lasera w naszym salonie

Nasz salon, mieszczący się na terenie Wrocławia specjalizuje się nie tylko w depilacji laserowej. Oprócz …

Dodaj komentarz