Home / Zdrowie / Co możemy zbadać za pomocą ultrasonografii?
lekarz

Co możemy zbadać za pomocą ultrasonografii?

Ultrasonografia jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się przy dolegliwościach brzucha. Jednak nie jest to jedyny przypadek, w którym korzysta się z tej metody diagnostycznej. USG znalazło swoje zastosowanie praktycznie w każdej dziedzinie medycyny. Korzystają z niej lekarze w celu poznania przyczyn dolegliwości swoich pacjentów zarówno przy bólu brzucha, jak też problemów z ośrodkowych układem nerwowym czy też dolegliwościach płuc.

Ultrasonografia badaniem ginekologicznym

USG najczęściej kojarzy nam się z badaniem prenatalnym. Słusznie, gdyż w tej dziedzinie również ultrasonografia jest wykorzystywana i to na bardzo dużą skalę. Dzięki niej możliwe jest zdiagnozowanie wielu narządów, jak trzustka, wątroba, śledziona, pęcherzyk żółciowy, pęcherz, nerki i narząd krokowy. Podczas badania posmarowane specjalnym żelem powłoki brzuszne przykładane są do ciała kobiety, co zapobiega odbijaniu się fal.

Ultrasonografia ortopedyczna

Istotną rolę ultrasonografia odgrywa również w diagnostyce i badaniu narządów ruchu. Przeprowadzane jest USG stawów tj. staw łokciowy, kolanowy, barkowy, skokowy i biodrowy, jak też USG dłoni, nerwów obwodowych i mięśni. W większości przypadków badanie to jest przeprowadzone po przebytych urazach w celu zdefiniowania zmian patologicznych oraz potencjalnych przyczyn bólu.

Ultrasonografia serca

Serce człowieka to organ, który odpowiada tak naprawdę za nasze życie. Jakiekolwiek nieprawidłowości związane z jego pracą, skutkują początkowo trudnościami w codziennym funkcjonowaniu, mają wpływ na komfort życia, a następnie wywołują komplikacje innych narządów. Ultrasonografia serca umożliwia zdiagnozowanie nieprawidłowości w jego strukturze. Dzięki badaniu ocenia się również jego wydolność.

Szeroki zakres wykorzystania

Ultrasonografia jest także obecna przy badaniach ośrodkowego układu nerwowego i męskiego narządu krokowego. Rozwój tej metody diagnostyki spowodował, że wykorzystując właściwy sprzęt można zobaczyć również układ pokarmowy, jak również zbadać węzły chłonne, ślinianki czy oczy.

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz