Wiele osób uzależnionych od alkoholu w ogóle nie dostrzega tego, że ma problem bądź po prostu udaje przed samym sobą, że go nie ma. Niestety, bardzo ciężko jest współpracować z osobą uzależnioną. Nawet, jeśli bliscy sygnalizują, że osoba taka musi skorzystać z pomocy terapeuty, to alkoholik uważa że nie ma takiej konieczności.
Terapia jako czynnik niezbędny
Kiedy ktoś już jest uwikłany w nałóg to tak naprawdę sam nie będzie potrafił sobie z tym poradzić. Nie będzie wiedział, co robić, aby być wobec siebie szczerym i przestać pić. Jedynie terapia indywidualna lub grupowa pozwalają znaleźć powody dla których warto jest przestać pić. Wzięcie udziału w terapii nadaje dyscypliny i pokazuje, że nie można oszukiwać innych, a przede wszystkim samego siebie. Moment powzięcia decyzji o udziale w terapii jest momentem wzięcia odpowiedzialności za siebie i za swoją przyszłość. Ograniczpicie.pl to strona, za której pośrednictwem można uzyskać pomoc i uzmysłowić sobie, że terapia także jest niezwykle ważna i ma ogromny wpływ na przebieg leczenia, gdyż pokazuje, że można liczyć na obiektywne spojrzenie osoby z zewnątrz. Przepracowanie problemu alkoholowego nie jest proste, dlatego należy nastawić się na to, że terapia będzie trudna. Być może, osoba uzależniona będzie chciała nawet w pewnym momencie ją przerwać. Warto jednak być zmotywowanym i nie przerywać terapii. Okaże się, że właśnie w chwilach zwątpienia będzie nam najbardziej potrzebna. Bez pomocy z zewnątrz, spisania kontraktu o wiele łatwiej jest powrócić do nałogu. A kiedy tylko mamy szansę na to, by pracować nad sobą, określić swój styl i powody spożywania alkoholu to zaczynamy coraz więcej rozumieć i przynosi to dobre efekty.
Nie można zrzucać odpowiedzialności na bliskich
Osoby, które nie chcą się poddać terapii bardzo często zrzucają odpowiedzialność na swoich bliskich. Taka sytuacja również nie może mieć miejsca, ponieważ należy samemu dać sobie radę, nie obarczając rodziny. Nie można dopuścić do rozwoju syndromu współuzależnienia. Każdy odpowiada sam za siebie. Wystarczy, że rodzina będzie realnym wsparciem. I kiedy bliscy proponują wzięcie udziału w terapii to pomocy takiej nie można odrzucać. Jest to wyraźny sygnał, że trzeba zacząć działać.