Home / Zdrowie mężczyzny / Najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn
niepłodność

Najczęstsze przyczyny niepłodności u mężczyzn

Naukowcy i lekarze alarmują: coraz więcej mężczyzn ma problemy z płodnością. Jakie są tego przyczyny? Czy można zapobiegać niepłodności?

Żyjemy w czasach, w których większość chorób i dolegliwości dotyka nas z powodu własnego zaniedbania lub prowadzenia niezdrowego trybu życia. Większość ludzi żyje szybko, nastawia się głównie na karierę i sukces zawodowy. Jednak przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy myśleć o założeniu rodziny. Najczęściej właśnie wtedy okazuje się, że zaniedbania z przeszłości możemy odczuwać do końca życia.

Niepokojące statystyki

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne podaje, że w Polsce około 1,5 miliona par nie może mieć dzieci z powodu niepłodności jednego lub obojga partnerów. Problem ten przestaje być wyłącznie medyczny, a zaczyna być także społeczny. Według PTG dzieci nie może mieć co piąta para. Niepłodność dotyczy kobiet i mężczyzn w równym stopniu. Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze 50 lat temu uznawała za normę koncentrację 40-60 milionów plemników w 1 mililitrze nasienia, podczas gdy dziś norma ta uległa zmianie i wynosi zaledwie 14 milionów w 1 mililitrze.

Najczęstsze powody męskiej niepłodności

Choć to kobiety częściej zgłaszają lekarzom problemy z płodnością, wielu ginekologów zaleca, aby w przypadku bezskutecznego starania się o dziecko badaniom na płodność poddał się najpierw mężczyzna. Problemy z płodnością u mężczyzn mogą mieć źródło zarowno w psychice, w złym stanie zdrowia, jak i w prowadzeniu niezdrowego stylu życia. W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy narażeni na działanie różnych toksyn, zanieczyszczeń, smogu i innych szkodliwych substancji, które negatywnie oddziałują na nasze zdrowie. Jednak niepłodność może być powodowana także przez czynniki, na które mamy wpływ.

Jak poprawić jakość nasienia i zapobiegać niepłodności?

Przede wszystkim należy wprowadzić w życie pewne nawyki, które powinny towarzyszyć każdemu człowiekowi. Chodzi tu nie tylko o poprawę jakości nasienia, ale o ogólne zadbanie o zdrowie.

  • Zbilansowana dieta – to podstawa zdrowego stylu życia. Fast foody, jedzenie w biegu, dieta obfitująca w niezdrowe tłuszcze szkodzi całemu organizmowi. Warto zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze. Dobrze wprowadzić także produkty zawierające dużo selenu i cynku.

  • Ograniczenie używek – papierosy i alkohol mają negatywny wpływ na płodność. Dlatego jeśli starasz się o dziecko, ogranicz je. Rzucenie palenia i powstrzymywanie się od wypicia na imprezach mogą być naprawdę trudne. Dlatego warto zacząć od małych kroków, takich jak kontrolowanie ilości spożytego alkoholu. Dobrze jest zaopatrzyć się w alkomat do domowego użytku i pamiętać, że ważna jest także kalibracja alkomatów, aby uniknąć nieprawdziwych wyników. – mówi ekspert z portalu kalibracja-alkomatu.pl.

  • Dbanie o prawidłową wagę ciała – problemom z płodnością sprzyja otyłość, dlatego warto zadbać o kondycję fizyczną i pozbyć się zbędnych kilogramów. Wiąże się to oczywiście z wprowadzeniem zdrowej diety oraz odpowiedniej dawki aktywności fizycznej.

  • Unikanie stresu – stres niesie ze sobą wiele negatywnych skutków. Długotrwałe narażenie na działanie stresu może obniżyć płodność i powodować problemy z potencją. Mężczyźni starający się o dziecko z partnerką powinni unikać stresujących sytuacji i zadbać o odpowiedni wypoczynek i relaks.

  • Leczenie wszelkich chorób i dolegliwości – często zdarza się, że odkładamy swoje zdrowie i wizyty u lekarza na dalszy plan. Wielu z nas po prostu nie ma czasu na stanie w kolejkach i myśli, że „samo przejdzie”. Tymczasem nieleczone choroby (szczególnie weneryczne oraz różne stany zapalne) mogą prowadzić do niepłodności.

Jeśli wprowadzenie w życie powyższych nawyków nie pomoże i mężczyzna nadal będzie miał problemy z płodnością, należy zwrócić się o pomoc do lekarza i rozpocząć odpowiednią terapię.

Sprawdź również!

szampon

Szampon – męska sprawa? O dobieraniu szamponu do męskich włosów

O higienę swojego ciała dbać powinien każdy bez wyjątku. Z samej natury uważa się, że …

Dodaj komentarz