Home / Badania / Kiedy należy robić USG ginekologiczne?
zabieg

Kiedy należy robić USG ginekologiczne?

Ultrasonograf stanowi podstawową metodę diagnostyczną zarówno w ginekologii, jak i w położnictwie. USG pozwala na dokładne określenie stanu narządów rodnych – w tym jajników i błony śluzowej macicy. Sonda umożliwia także dokładne zbadanie rozwoju płodu. Wielu lekarzy uważa, że USG powinno stanowić nieodłączny element badania ginekologicznego.

Ultrasonograf w obronie zdrowia kobiet

USG to dosyć prosta technika. Do badania wykorzystuje się głowicę, która za pomocą fal ultradźwiękowych jest w stanie zobrazować, jak wyglądają narządy wewnętrzne. Wielu pacjentów obawia się tego rodzaju badania, sądząc, że fale mają rakotwórcze działanie. To szkodliwy stereotyp. Do badań lekarze nigdy nie wykorzystają zbyt dużych natężeń. Fale są po prostu nieszkodliwe dla człowieka. Wytwarza je przetwornik pizoelektryczny. Jeśli na swojej drodze fala spotka jakąś przeszkodę, odbije się i wytworzy ślad na ekranie. Właśnie w ten sposób obrazowane są narządy wewnętrzne. Czuły ultrasonograf jest w stanie wychwycić nawet drobne zmiany chorobowe. Doświadczony lekarz szybko zauważy wszelkie nieprawidłowości na obrazie.

USG przezpochwowe

Badanie ultrasonograficzne przezpochwowe jest jednym z najważniejszych badań w diagnostyce ginekologicznej. Analiza tego rodzaju pozwala na dokładne określenie stanu narządów rodnych. To o wiele bardziej czułe badanie – w porównaniu np. do USG powłok brzusznych. Sonda dopochwowa umożliwia ocenę położenia i budowy macicy. USG jest w stanie wykryć np. rozwijające się guzy lub mięśniaki. Współczesne głowice są na tyle czułe, że dzięki nim możliwe jest określenie charakteru wykrytych zmian. Lekarz od razu wie, czy są to twory łagodne czy złośliwe. Sonda wychwyci także wszelkie wady anatomiczne. Ponadto USG tego rodzaju pozwala określić rozmiary endometrium.

Sonda ultrasonograficzna umożliwia dokładne zbadanie jajników. Dzięki niej możliwe jest określenie budowy wewnętrznej, wielkości i położenia tych narządów. Mało tego. USG pozwala na określenie ilości i wielkości pęcherzyków, w których zachodzi dojrzewanie komórek jajowych.

Badanie ultrasonograficzne przezpochwowe stanowi podstawową metodę diagnostyczną zespołu policystycznych jajników.

Kiedy wykonywać USG ginekologiczne?

Generalnie przyjmuje się, że badanie ultrasonografem należy wykonywać podczas rutynowych kontroli u ginekologa. Oznacza to, że każda kobieta powinna mieć USG przynajmniej raz w roku. Dzisiejsze gabinety ginekologów są raczej wyposażone w odpowiednie aparaty z falami ultradźwiękowymi. Jeśli jednak w konkretnej poradni nie ma tego rodzaju sond, ginekolog musi wypisać Ci skierowanie do wykonania badania ultrasonograficznego.

Jeśli jesteś w ciąży, ginekologiczne badanie USG możesz mieć w późniejszych stadiach. Tylko w uzasadnionych wypadkach można wprowadzać głowicę dopochwową między 5. a 10. tygodniem.

Wskazania do wykonania badania

Badanie USG należy wykonać przy następujących objawach:

  • nadmierne bóle podbrzusza występujące bez wyraźnej przyczyny;
  • nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych;
  • podejrzenie zmian chorobowych w okolicy jajników (torbiele, PCOS)
  • podejrzenie wad anatomicznych;
  • niepłodność;
  • zaburzenia miesiączkowania.

Czy USG ginekologiczne można wykonywać u dziewic?

Teoretycznie można dokonać badania USG u dziewic. Współcześnie lekarze ginekolodzy mają dostęp do naprawdę drobnych głowic, które nie są w stanie uszkodzić błony dziewiczej. Nie oznacza to jednak, że kobieta, która nie jest aktywna seksualnie, musi się godzić na takie badanie. Dziewice mogą mieć wykonane badanie ultrasonograficzne przez odbyt lub powłoki brzuszne.

Sprawdź również!

przychodnia

Nowa przychodnia rehabilitacyjna w Warszawie

Początkiem 2019 roku na warszawskich Bielanach została otwarta nowa przychodnia rehabilitacyjna BioMedica. Jest to nowoczesna …

Dodaj komentarz