Home / Zdrowie / Negatywne strony uprawiania sportu
sport

Negatywne strony uprawiania sportu

Aktywność fizyczna jest w stanie uchronić nas od wielu chorób oraz dolegliwości, a do tego sport wyzwala hormony szczęścia, dzięki którym dobrze się czujemy oraz mamy sporo energii. Jednakże, wysiłek fizyczny powoduje również negatywne zjawiska z którymi zmaga się ogromna część sportowców oraz osób ćwiczących jedynie dla przyjemności.

Jak ćwiczyć, żeby nie mieć kontuzji?

Kontuzje, ból oraz dyskomfort w trakcie chodzenia czy wykonywania podstawowych czynności zna każdy kto miał przyjemność regularnie uprawiać sport. Kiedy dochodzą do tego zakwasy mamy obraz życia wielu osób, które regularnie biegają, ćwiczą na siłowni czy uprawiają inną dyscyplinę sportu. Kontuzje i złamania niestety zdarzają się stosunkowo często. Mowa przede wszystkim o sytuacjach, kiedy nieumyślnie się upadnie, czy podwinie się stopa. Są to sytuacje losowe, których ciężko jest uniknąć, a zapobieganie im jest niemalże niemożliwe. Inną przyczyna kontuzji jest nieumiejętne używanie maszyn oraz przyrządów służących do wykonywania ćwiczeń. Błędy tego typu sprawiają, że ćwiczy się niewłaściwe partie mięśni, kiedy to inne partie ciała są za bardzo obciążane. Kontuzje mogą być zarówno poważne, jak i takie z którymi można bez większych trudności poradzić sobie w zaciszu własnego domu. Ibumrom sport żel, Altacet oraz Uzarin to tylko przykłady, które przyniosą znaczną ulgę obolałemu miejscu.

Aktywność fizyczna, a przede wszystkim nadmierne obciążanie ciała bądź przesilanie się jest w stanie naciągnąć mięśnie. Takie sytuacje pojawiają się przede wszystkim w przypadku osób, które nie wykonują rozgrzewki. Jest to niezwykle istotny element treningu, tak samo jak rozciąganie, które ma miejsce na zakończenie. Nierozruszane mięśnie nie są gotowe, żeby rozpocząć trening na bardzo wysokich obrotach, doznają wtedy swego rodzaju szoku. Nie trzeba rozgrzewać się przez długi czas. Kilka minut zdecydowanie wystarczy. Podskoki, wymachy rękami oraz trucht w miejscu to tylko propozycje, które jednak zdecydowanie zmniejszają możliwość zmagania się z kontuzją.

Sport sprawia też człowiek czuje się po prostu zmęczony. Jest to sytuacja przede wszystkim w przypadku osób, które trenują bardzo intensywnie i bez przerwy. Organizm nie ma czasu na regenerację, dzięki czemu mięśnie zaczynają doskwierać, pojawia się apatia, przemęczenie oraz ogólne znużenie. O przetrenowanie jest naprawdę nietrudno, gdyż większość z nas prowadzi bardzo intensywny tryb życia, który sprawia, że po przepracowaniu 8 czy więcej godzin organizm pragnie odpocząć, a nie biec na siłownię, żeby wykonać trening. Z tego względu trenowanie o poranku jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż ćwiczenia fizyczne wieczorem.

Sport zdecydowanie posiada zarówno wady, jak i zalety, jednakże kiedy treningi są przemyślane i organizm ma czas na odpoczynek, warto czerpać przyjemność związaną z ruchem oraz aktywnością fizyczną. Zachowanie umiaru to klucz do sukcesu w każdym przypadku.

 

Sprawdź również!

lekarze

Jak zostać lekarzem?

Zawód lekarza, prawnika, czy informatyka, to jedne z najlepiej opłacanych i najbardziej pożądanych profesji na …

Dodaj komentarz