Poznaj skuteczne metody kontroli glikemii. Odzyskaj kontrolę nad cukrzycą dzięki sensorom CGM i FGM! Codzienne, wielokrotne mierzenie poziomu glikemii to dla wielu cukrzyków prawdziwa zmora. Chociaż wieloletnia choroba powoduje, że badanie cukru wchodzi diabetykom w nawyk, może stać się to uciążliwe, a twarde, pokłute opuszki palców to problem, który zna każdy zaprawiony „słodziak”. Rozwiązaniem dla tej uciążliwości może okazać się jeden z zyskujących na popularności sensorów, służących do ciągłego pomiaru poziomu glukozy we krwi, bez konieczności każdorazowego „dziabania” palców.
Na czym polega metoda mierzenia glikemii za pomocą sensora
System ciągłego pomiaru glikemii umożliwia badanie poziomu cukru przez 24 godziny na dobę. Pomiar wykonywany jest automatycznie co 5 minut, a główna różnica pomiędzy standardowym glukometrem a sensorem polega na tym, że glukometr mierzy poziom glukozy zawarty we krwi, podczas gdy sensor wykorzystuje do pomiaru płyn śródtkankowy, wypełniający przestrzeń pomiędzy tkankami organizmu.
System składa się z umieszczonego pod skórą sensora oraz połączonego z nim transmitera, który bezprzewodowo przesyła dane do czytnika, którego rolę może pełnić pompa insulinowa, telefon bądź oddzielne urządzenie. Ponieważ pomiary wykonywane są przez całą dobę, wykrycie odchyleń glikemii jest znacznie szybsze, a dzięki temu możemy w porę zapobiec zbliżającej się hipo bądź hiperglikemii.
Rodzaje sensorów
Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje sensorów: CGM (ang. continous glucose monitoring) oraz FGM (ang. flash glucose monitoring).
CGM to system, który wykonuje pomiary w czasie rzeczywistym i automatycznie wysyła je do czytnika, co powoduje, że cukrzyk nie musi w żaden sposób ingerować w proces mierzenia stężenia glukozy we krwi, a wyniki pokazywane są w postaci wykresu na ekranie czytnika. Na polskim rynku dostępne są urządzenia i systemy CGM takie jak:
- Guardian Connect
- Dexcom G4 Platinum
- system MiniMed w zestawie z pompą insulinową
System FGM również wykorzystuje umieszczony pod skórą sensor, jednak aby odczytać wynik pomiaru, pacjent musi przyłożyć czytnik do sensora. Ponieważ FGM nie szczytuje wyników w czasie rzeczywistym, w przeciwieństwie do CGM, nie posiada alarmów informujących o szybkim spadku bądź wzroście stężenia glukozy we krwi. FGM dostępny jest jako system FreeStyle Libre oferowany przez firmę Abbott.
Monitorowanie poziomów glikemii za pomocą sensora polecane jest wszystkim diabetykom, a w szczególności osobom, których cukrzyca bywa ciężka we współpracy. Znacznie częstsza kontrola stężenia glukozy we krwi umożliwia doskonałą kontrolę i możliwość efektywniejszego korygowania pojawiających się odchyleń. Lepsza kontrola cukrzycy to także znacznie mniejsze ryzyko wystąpienia groźnych powikłań tej choroby, obejmujących m.in. zaburzenia funkcji nerek, utratę wzroku, zaburzenia czucia w obrębie kończyn oraz chorób układu sercowo-naczyniowego