Home / Badania / Odczyn Biernackiego (OB) – o czym może świadczyć jego podwyższona wartość?
ob badanie

Odczyn Biernackiego (OB) – o czym może świadczyć jego podwyższona wartość?

Odczyn Biernackiego (OB) stanowi jeden z najważniejszych wskaźników oceniających zdrowie organizmu. Dzięki temu prostemu badaniu można określić występowanie m.in. stanów zapalnych sygnalizujących, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. O czym jeszcze może świadczyć podwyższona jego wartość?

Odczyn Biernackiego jest badaniem laboratoryjnym, które polega na pomiarze tempa opadania krwinek czerwonych w niekrzepnącej krwi w ciągu godziny. Odgrywa ważną rolę w diagnostyce medycznej, wskazując m.in. na istnieje procesów zapalnych, reumatycznych, nowotworowych.

Wartości referencyjne odczynu Biernackiego

Normy OB różnią się w zależności od wieku oraz płci, dlatego nie należy porównywać wartości referencyjnych dla niemowląt z normami np. dla kobiet powyżej 50 roku życia.

Wartości referencyjne OB przedstawiają się następująco:

  • noworodki – od 0 do 2 mm na godzinę
  • niemowlęta (6-12 miesiąc życia) – od 12 do 17 mm na godzinę
  • kobiety poniżej 50 lat – od 6 do 11 mm na godzinę
  • kobiety powyżej 50 roku życia – do 30 mm na godzinę
  • mężczyźni poniżej 50 roku życia – od 3 do 8 mm na godzinę
  • mężczyźni powyżej 50 lat – do 20 mm na godzinę.

Fizjologiczne a patologiczne przyczyny podwyższonej wartości OB

Warto mieć świadomość, że podwyższone wartości OB mogą mieć podłoże fizjologiczne. Naturalnym stanem jest wyższy wskaźnik odczynu Biernackiego u kobiet przed miesiączką oraz w trakcie jej trwania, a także u kobiet w ciąży (wzrost odnotowuje się od ok. 10 tygodnia i utrzymuje się on do ok. 6 tygodni po porodzie). W takich przypadkach wynik nie powinien być powodem do niepokoju.

Podwyższony wskaźnik OB może wiązać się także z czynnikami patologicznymi. Wówczas wyniki badania stanowią ważny sygnał alarmowy od organizmu. Odczyn Biernackiego powyżej wartości referencyjnych może wskazywać m.in. na:

  • patologie krwinek czerwonych (np. niedokrwistość),
  • ostre i przewlekłe stany zapalne (np. choroby reumatyczne, gruźlica, kiła, zapalenie płuc),
  • choroby nowotworowe (np. szpiczak mnogi),
  • martwicę tkanek (np. w zawale serca),
  • marskość wątroby.

Ponadto podwyższone OB może towarzyszyć urazom i złamaniom oraz stanom po zabiegach operacyjnych.

By wynik badania OB był wiarygodny

Chcąc mieć pewność, że wynik badania OB jest wiarygodny, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, tj. wykonać badanie na czczo.

Warto przy tym mieć świadomość, że prawidłowej interpretacji wyniku badania OB może dokonać wyłącznie lekarz. Podwyższony odczyn Biernackiego wcale nie musi wskazywać na istnienie choroby – dlatego ważne jest, by porównać poziom OB z innymi parametrami krwi. Da to pełny obraz stanu zdrowia organizmu.

Sprawdź również!

przychodnia

Nowa przychodnia rehabilitacyjna w Warszawie

Początkiem 2019 roku na warszawskich Bielanach została otwarta nowa przychodnia rehabilitacyjna BioMedica. Jest to nowoczesna …

Dodaj komentarz